| LaylowMr a întrebat:

Am 18 si in vara am fost la medic pentru ca aveam dureri de spate. Am aflat ca am " Discreta scolioza lombara dextro-concava " si " Discreta scolioza toracala dextroconvexa". Doctorul respectiv imi recomanda vreo 6 luni de kinetoterapie. N-am reusit sa ma apuc de ea din cauza ca nu-mi permteam financiar. Trebuia sa fac mereu naveta, pierdeam si cu scoala si n am mai inceput nimic. Problema mea cea mai mare e atunci cand stau pe scaun, atunci am dureri. Mi ar fi de folos un corset pentru spate, fara sa fac kinetoterapie? Sa l port pe ala sa mai reduca din problema si prin vara sa ma apuc si de kinetoterapie? Daca se poate si asa, pentru a mi se recomanda un corset potrivit ar trebui sa merg la un kinetoterapeut sau neurolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Corsetul nu ajuta, ca iti tine strans spatele in aceeasi pozitie stramba si face mai rau!
Mergi la un chiropractor sa-ti indrepte spatele, ca sa nu ramai stramb pe viata, pentru ca in timp, poti sa paralizezi, sa ajungi la operatii pe coloana sau in scaun cu rotile pe viata.
Neurologul nu are ce cauta in problema spatelui, neurologul trateaza nervii, nu oasele /coloana stramba!
Scolioza se rezolva 100% de un chiropractor bun!

In plus, trebuie sa te autocontrolezi si sa incerci sa-ti ajustezi spatele cand stai pe scaun sau cand stai in banca, sau oriunde stai. Dormitul sa se faca pe o scandura cu o patura doar, pentru a obliga coloana sa se indrepte.
salteaua moale, faciliteaza strambarea coloanei vertebrale.