| Flavia1256 a întrebat:

Am 14 ani si recent am descoperit ca am o scolioza dorso lombara sub forma de S. Medicul mi-a recomandat exerciții speciale pentru a trata-o si un corset cheneau. Pana vor semna anumite acte pentru a incepe masuratorile la corset va mai dura circa 2 luni. Ar trebui sa îmi cumpăr o saltea ortopedica? Doctorul inca nu mi-a spus pana când ar trebui sa port acest corset... puteți va rog sa îmi spuneți aproximativ pana când ar trebui sa-l port? Am citit mai multe articole si cei mai multi trebuiau sa il poarte pana când ajungeau la 18 sau 20 de ani pe când alti tratau același tip de scolioza in circa 9 luni. Mai sunt șanse inca pentru o recuperare? ținând cont de faptul ca doctorul mi-a spus ca ar fii trebuit acționat mai devreme

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Mai sunt șanse de recuperare dar nu una totală ci parțială

| Paula_Radu_1976 a răspuns:

Dupa 6 luni se fac iar masuratori si se continua gimnastica medicala. Totul trebuie urmat strict.