| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare și anume: balbâiala poate surveni și din cauza unei malocluzii dentare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un fenomen complex, generat în creier. Malocluzia dentară poate să contribuie la pronunția defectoasă, dar nu este ea cauza.

| Sonia822 a răspuns:

Nu, e de la creier. Adica de la ``medicamentele`` administrate cu seringa, care de obicei contin excipienti care urca la creier.

| Donsavas a răspuns (pentru Sonia822):

Ce medicamente? Dezvolta!

| Donsavas a răspuns (pentru Sonia822):

Balbaiala apare de la o vascularizare cerebrală redusă. Consulta un neurolog sau psihiatru. Te pot ajuta cu medicatie pentru circulația cerebrala.

| Sonia822 a răspuns (pentru Donsavas):

Orice vaccin pentru copii. BCG care se face in prima zi de viata, sau ROR, care contine hidroxid de sodiu (soda caustica) si da balbaieli la a 2a doza. De la medic stiu.