| ionutdavid818 a întrebat:

Am un prieten care are malocluzie dentară, adică are dinții strâmbi. El este bâlbâit de ceva timp, mai exact de la 10 ani, acum are 19 ani. Nu se bâlbâie mereu, dar nu se bâlbâie prin repetarea cuvintelor, ci prin imposibilitatea de a rosti propoziția/cuvântul dorit. Malocluzia dentară o are de la 10 ani dar până la anii ăștia nu înțeleg de ce nu și-a pus aparat dentar. Imposibilitatea de a rosti cuvintele, în cazul lui, este cauzată de dinții lui nealiniați corect? Mi-a mărturisit că nici la farmacie nu se poate duce deoarece nu poate vorbi. E tristă povestea lui, însă nu știu cum să-l ajut mai mult decât să-i spun să respire adânc înainte să înceapă a vorbi. Mama lui râdea de el și-l certa pentru că o face de rusine vorbind bâlbâit. Când vorbim între noi, se bâlbâie puțin dar reușește cu ușurință să vorbească. Bâlbâiala poate proveni din cauza malocluziei dentare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, dintii nu afecteaza vorbirea, daca sunt doar strambi.
Baiatul are nevoie de un LOGOPED, daca se balbaie sau daca nu poate pronunta anumite cuvinte mai grele.

| alina2k18 a răspuns:

Daca se balbaie inseamna ca e de grad inalt malocluzia.
Se trateaza greu si costa.
Sa se duca la medic, are doar 19anisori, are toata viata inainte si si-o poate imbunatati.
Da, in functie de gravitatea malocluziei aceasta poate da deficiente de vorbire.

| ionutdavid818 explică (pentru alina2k18):

Imposibilitatea de rosti cuvintele, se numește tot bâlbâială, nu? Malocluzia e destul de gravă, relativ. Incisivul central îl are mai sus de locul unde ar trebui să fie respectivul incisiv în mod normal. Iar ceilalți dinți sunt încălecați unii peste alții. El așa mi-a spus, dar se poate vedea și cu ochiul liber atunci când râde sau vorbește.

| alina2k18 a răspuns (pentru ionutdavid818):

Pai nu e vorba numai de dinti ci si cum e pozitionata mandibula, e un chin oricum ar fi, el saracu s-a obisnuit, in cazurile grave se vede din profil fara sa deschida gura ca nu e ok.
Balbaiala are legatura cu ritmul si fluenta vorbitului, poate are alta tulburare de vorbire el, una din cauze fiind malocluzia netratata.
Mama lui sa nu-l mai certe ca nu e vina lui ca ea nu l-a dus la doctor, in afara ca sa razi de propriul copil e ceva oribil, cu precadere ca nu se rade de problemele de sanatate ale cuiva...