| Ppm a întrebat:

Buna seara tuturor, ma poate ajuta cineva cu sfaturi concrete de a scapa de balbaiala? Deci persoane care au avut aceasra problema si au rezolvato sau care sunt incunostinta de cauza. Astept sfaturile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Ketch a răspuns:

Atunci când vorbești te referi? E foarte simplu: ia-ți timp când vorbești. Nu te grăbi și spune ce ai de spus.

| NoLongerInUse a răspuns:

Incearca sa mergi la un logoped, eu am fost cand eram mic si m-a ajutat cat de cat, plus ca e distractiv, unde am fost eu jucam jocuri etc.

| Ppm explică (pentru NoLongerInUse):

Si acum ai scapat de balbaiala?

| NoLongerInUse a răspuns (pentru Ppm):

La mine nu era chiar balbaiala, nu pronuntam corect unele litere (s, ș etc.), am jucat jocuri de vorbire, m-a ajutat sa le pronunt corect, mi-a dat exercitii, am tot repetat etc. Nu mai tin minte exact pentru ca eram foarte mic dar stiu ca a functionat cat de cat. Poti sa-ti intrebi parintii daca stiu vreun logoped prin zona ta

| Ppm explică (pentru NoLongerInUse):

Ok multumesc mult pentru raspuns.

| CristinaElena99 a răspuns:

Poti incerca sa mergi la un logoped. Ei cu asta se ocupa. happy