| Yuuki_5557 a întrebat:

Am o mare problema.Azi m-am epilat pe picioare cu lama si m-am facut o zgarietura care a sangerat putin cate putin timp de vreo 7 minute. Oare mi-am taiat vreun semn de nastere? Va rog ajutati-ma, daca da risc sa ma imbolnavesc de ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Nu ti-ai taiat nimic. Te-ai taiat cu lama si ti-a dat sangele. Nu risti sa te imbolnavesti. Eventual sa ti se infecteze daca era murdara lama, dar altceva nu. Ai mai multa grija altadata.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te imbolnavesti de nimic, te-ai taiat pur si simplu. Dezinfecteaza-te cu rivanol si gata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pune betadină sau tinctură de propolis pe rană.
În rest nu este niciun pericol.
Pa, pa.

| fabiola a răspuns:

Nu stiu de ce folosesti lama de ras pentru epilarea picioarelor! Un epilator nu iti provoaca rani si te tine si mult mai mult!

| madagascar a răspuns:

Ce legatura are ca nu inteleg faza cu semnul de nastere, oricum nu patesti nimic daca aparatul a fost folosit doar de tine, panseaza-l si dezinfecteaza-l iti va trece.

| ~~Ingerasul Riri:D~~ a răspuns:

Nu cred ca te vei imbolnavi din asta.dezinfecteazate cu apa oxigenata sau spirt si totul va fi bine