| chumpy a întrebat:

Salut.
am o mica problema...de cateva saptamani gasesc pe chilot niste bilute de culoare alb-galbuie.parca sunt facute din crema. apoi sunt si intre labii.ma puteti ajuta sa stiu si eu ce sunt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

E posibil sa ai o infectie vaginala! daca acesta secretie e abundenta si ai senzatia de mancarime, ar fi mai bine sa te duci la un medic! e posibil sa ai o infectie(multe infectii se manifesta asa insa nu-mi pot da seama exact ce ai pentru ca nu ai dat multe detalii despre asta! daca ai nevoie de mine ma contactezi cu un mesaj in particular si iti voi raspunde cu placere la el!~

| poesia a răspuns:

Candidoza vaginala.
Simptomatologia vaginozei depinde atat de cauza, cat si de sensibilitatea femeii si a gradului de multiplicare micotica. Astfel ca simptomatologia variaza de la una slaba, aproape insesizabila si de multe ori "trecuta cu vederea" de femei pana la una acuta, intensa, cu crampe chiar la nivelul abdomenului inferior. Cele mai frecvente simptome ale candidozei constau in primul rand in modificarea caracteristicilor secretiilor vaginale, dar sunt si alte simptome asociate:

- modificarea secretiti vaginale la nivelul tuturor caracteristicilor sale: miros, consistenta si abundenta. Astfel, secretiile devin mai abundente, au un miros intepator si aspect adesea branzos, daca nu albicios. Aceste secretii apar indiferent de perioada ciclului menstrual in care femeia se afla. Pentru mai multe informatii despre caracteristicile normale si anormale ale secretiei vaginale cititi articolul: Secretia vaginala, marker al sanatatii tale".

- Disconfort vaginal in timpul actului sexual: durere, mancarime, intepare, senzatie de arsura, simptomele variaza;

- Prurit vaginal si vulval, chiar si pe labii (senzatie de mancarime); uneori la examenul vizual femeia prezinta leziuni de grataj (scarpinare);

- Unoeri, pot sa apara si crampe in abdomenul inferior, la modificari de pozitie sau chiar in timpul mersului

- Uneori pot sa apara usturimi la urinare.

| rey a răspuns:

Ginecolog, si fast, poate zice cine ce vrea, dar sper sa nu iti dea ceaiuri si atat poate fi ceva mai grav, du-te la unu mai bun si daca platesti mai mult.
Ai grija de tine si du-te la un ginecolog bun. Cel mai bun cabinet din orasele apropiate.
Problemele astea nu se vad imediat poate iti trece temporar de la ceaiuri.
Sper sa nu fie chlamidia:-s.