Întrebare recomandată | Alcs a întrebat:

Am o mica problema happy. De cateva zile mi-a iesit langa nas un fel de cos, doar ca este foarte mare, este umflat in jurul sau si ma doare daca apas pe el. Exista vreo solutie cu care sa ma dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
54 răspunsuri:
| Piinkyy a răspuns:

Hmm probabil este un cos intern care trece de la sine...Eu ca sa evit si ca sa imi treaca mai repede folosesc Brevoxyl crema si ma inteleg foarte bine cu el. Este buna si de altfel Zineryt. Spala`te pe fata si incearca sa nu mai apesi pe el. Bafta!

| BaiatulAnonim1234 a răspuns:

Dai cu o alifie de cosuri de la farmacie! Bafta!

| RuxiLysm a răspuns:

Nu-l sparge. Doar dati cu crema si o sa iti treaca.

| yubyta123 a răspuns:

Clotimazor,iti da inapoi cu antibioticul asta

| ZuzuPlik a răspuns:

1. spala-te pe fata cu sapun!
2.stoarce cosul.
3. imediat dupa ce l-ai stors foloseste o frunza de aloe vera( sau obisnuita) tim de o saptamana
4. ai incredere in sfatul meu! 5.succes in continuare!
6. P.S. am incercat si eu si chiar a mers

| DaLittleUK a răspuns:

Incearca Emulsie Antiacnee si crema antiacnee din aceeasi gama. Si eu le folosesc si functioneaza. Dar sa citesti instructiunile de pe ambalaje ok?winking

| Didii29 a răspuns:

Probabil e o mujscatura de tantar.thinking

| stefania25 a răspuns:

Da.Il iei si il storc ca daca nu o sa ramai cu el cateva zile si nu trece singur e normal sa ai cate un cos

| hello1234 a răspuns:

Poti sa te dai cu cutaden pentru ca se mai usuca si nu o sa mai arate chiar asa de rosu. in rest sa nu umbli la el

| DjShizZelLE a răspuns:

Asteapta putin ca iti trece. Sa nu ii faci nimic, se rezolva de la sine

Răspuns utilizator avertizat
| catamiru a răspuns:

Nu ilatinge...Te doare pentru ca inca nu a iesit tot...incearca sa dai cu o crema cevawinking

| Ioanaksb a răspuns:

Poti intreba la farmacie sau il poti lasa asa, oricum iti va trece.

| daNN2000 a răspuns:

Lasa-l acolo o sa iti traca in cateva saptamani.

| Pnk a răspuns:

Exista in farmacii o crema ca o vaselina.I se spune "unsoare neagra" este buna pentru orice tip de acnee, bube, furuncul, ulcior etc.Eu am avut acea crema si face minuni.In maxim 2 zile se trage si scoate infectia. Apoi ramane un punctulet rosu care va trece in timp.Nu este indicat sa il fortezi tu.

| StefanSK8er a răspuns:

Salut am avut si eu asa ceva exact pe nas si din cate stiu eu este provocat de un fir de par care a crescut invers in piele.Banuiesc ca e moale. Trebuie sa il lasi acolo pana face varf galben si il strangi.Osa iasa destul de mult si apoi o sa iti treaca de tot in vreo 3-4 saptamani.

| Curca_Georgiana_1991 a răspuns:

Cu alifie de bube

| bogdan3l1997 a răspuns:

Astepata putin... daca nu trece DUCE La mdicul de familie el stie ce trebuie facut. BAFTA

| Avytza_Avy_1998 a răspuns:

Mie mi-a aparut pe barba dar l-am lasat sa creasca happy nu o sa ti se intample nimic puneti nist paasta de dinti happy funda!

| Bolfik a răspuns:

Foloseste sucul unei frunze de aloe vera

| cristina372 a răspuns:

Mergi la farmaciile naturiste si cumpara o crema speciala pentru cosuri si iritatii, nu este scumpa vreo 3-4 lei la mine a functionat.

| pitykaroskata a răspuns:

Paii sterge-te cu spirt iar apoi pune tetraciclina unguent bafta

| lTlBag a răspuns:

Acest fel de cos se numeste FURUNG... si trebuie sa astepti pana i se face varful galben si dupa strangi de elwinking