| Florentina20041997 a întrebat:

Salut, am o nelamurire.
Eu am incercat sa raman insarcinata de un an si 3 luni.
Nu am reusit nimic..am fost si la ginecolog si mi-au spus ca sunt sanatoasa si ca pot face linistita copii.
Oare de ce nu pot ramane de atata vreme insarcinata? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Ai cunostinte cat de cat elementare in ceea ce priveste conceperea unui copil? Iti urmaresti calendarul? Temperatura bazala? Sa stii cand e acea fereastra de fertilitate si cand poti sa ramai insarcinata? Daca raspunsul la ce am scris mai sus e DA. Atunci problema cel mai probabil e la el.
Multa sanatate.

| Florentina20041997 explică:

Am urmarit calendarul, mi-am calculat zilele cand ar trebui sa fiu fertila. Mam interesat pe net de mai multe. si nici un raspund pozitiv nu am avut si nu mai stiu ce sa fac... o prietena a fost in aceeasi treaba ca si mine.iar ea a luat niste pastile pe nume Profecund timp de 3 luni si a avut un raspuns pozitiv. m-am gandit sa iau si eu. dar sunt pe ganduri ca nu stiu ce sa fac..eu ma tem sa nu aive ceva problema. copilul la nastere. ma gandesc si la asta. O parere?

| CuriousStuff a răspuns:

Daca vrei sa iei orice fel de pastile foarte bine faci ca te ingrijorezi de eventualele efecte asupra copilului. Prima data trebuie sa vezi unde e problema, acelasi medicament foarte rar ajuta o alta persoana care are aparent aceeasi problema cu prima persoana.
Daca vrei sa apelezi la medicatie ia-le doar la recomandarea medicului. Dupa ce si partenerul tau o sa isi faca niste analize, daca acestea ies bune poti sa mergi la ginecologul tau si sa-l intrebi despre aceste medicamente, si daca el crede ca ar avea un efect pozitiv asupra ta. Ma gandesc ca si prietenei tale i-au fost recomandate de un medic, nu le-a luat de capul ei. Nu?

| Florentina20041997 explică:

Da, la ea ia recomandat un medic acele pastile.
Am sa merg la medic. Am hotarat happy!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Partenerul tau ar trebui sa faca o spermograma. daca si ea e in regula, trebuei sa faceti ami multe investigatii (secretie de col, secretie uretrala, analize de trombofilie, histerosalpingografie, etc)

| Florentina20041997 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos happy o sa incercam sa facem acel test spermograma sa vedem poate e de acolo ceva n-regula.
Sper ca sa nu fie ceva sad mai rau crying

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate este vina barbatului. El a fost la medic?

| Florentina20041997 explică (pentru Ioandelasal):

Partenerul meu nu a fost la medic. sad

| Florentina20041997 explică (pentru Ioandelasal):

Nu a foat la medic partenerul meu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florentina20041997):

Atunci ar fi bine sa mearga, asa cum a spus si Brigaela.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Poate ca nu erai in perioada fertila, sau s-a intamplat ceva, dar cel mai probabil e prima varianta. Exista o metoda de a calcula cu calendarul cand te afli in perioada fertila.Incearc-o

| adistan a răspuns:

Schimba partenerul.

| Florentina20041997 explică (pentru adistan):

Greu de decis lucru acesta, sincer!
Suntem impreuna de 6 ani.sad si ceva luni bune.
Greu de renuntat sincer!