| spoty78 a întrebat:

Am o pofta de mancare care nu se opreste deloc de un timp... Am incercat sa beau apa, ceaiuri verzi, crom forte pentru reducerea poftei de dulce si chiar nimic nu ma ajuta. Cand vad mancare in fata ochiilor chiar nu ma pot abtine, mananc orice (comestibil) si oriunde indiferent daca am mainiile murdare si intr-o cantitate imensa (mai mult de 4000 kgal pe zi). In drum spre scoala intru in vreo 2-3 magazine ca sa cumpar ceva de rontait. sad Ajutor! Nu ma mai pot controla!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai incercat sa mananci fructe si/sau legume proaspete cand simti nevoia unei gustari? Sau ceva hranitor cum ar fi nucile, alunele neprajite, seminte de floarea soarelui sau dovleac crude etc? Daca nu, incearca, si ia mereu la tine si cand ti-e pofta in loc sa intri in magazin mananci din alea. Cu timpul se va obisnui organismul. Chestia asta a ta e pe creier, ti-ai format o rutina sa intri sa-ti iei. E ca si cu fumatul. Daca ai suficienta vointa si determinare poti sa renunti.

| spoty78 explică (pentru Adry05):

Am incercat, dar cat as manca tot nu ma satur

| Violleta2022 a răspuns:

Singurul ajutor il poti obtine d ela un medic, pentru ca sfaturile noastre nu te pot ajuta, tata vreme cat esti focusat pe mancat orice si in orice cantitate.

| spoty78 explică (pentru Violleta2022):

Numai gandul asta ca nu ma mai pot opri ma face parca sa mananc si mai mult si daca mi se ofera chiar nu pot refuza, adica zic ca nu vreau si poate a doua oare persoana respectiva nu imi mai ofera, dar dupa tot la aia ma gandesc si ajung din nou in magazin ca mi s-a facut pofta. Sau tot asa cand vad un ambalaj pe jos...

| Violleta2022 a răspuns (pentru spoty78):

Aici nu mai este vorba de pofta, ci de obsesie, iar daca tu nu poti face diferenta dintre cele doua cuvinte: "pofta" si "obsesie" atunci ai o problama grava si ai nevoie de ajutor medical.

| ambicio a răspuns:

Ar trebui să mergi la un medic. Polifagia poate fi un simptom a dereglărilor hormonale.

| spoty78 explică (pentru ambicio):

Chestia e ca nu pot ierta nimic, eu nu stiu ce inseamna mai tarziu. Stiu ca am ceva la mine de mancare zic "acum mananc că nu se stie mai tarziu, poate sunt ocupată"...

| ambicio a răspuns (pentru spoty78):

Repet, trebuie să mergi la doctor.