| l1t7leb0y18 a întrebat:

am o prietena, care a facut sex acum o saptamana sau doua, si dupa 4 zile. a facut testul.era negativ. Dar chestia e ca ea are dureri de burta ingrozitoare, Si are "pofte". are pofta sa manance mezeluri, oua, dulciuri, etc. Desi ea nu prea manca inainte asa ceva pentru ca facuse intoxicatie si se lasase. ma gandesc ca e insarcinata. Aveti vreun sfat ce ar putea sa faca impotriva durerilor de burta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul de sarcina facut la 4 zile dupa contactul sexual are siguranta 0 absolut (adica nu se pozitiveaza niciodata). El trebuie facut la minim 21 de zile de la contactul sexual. Poftele, daca apar, apar cam la doua luni de sarcina, deci in cazul prietenei tale sunt iscate doar de mintea ei. Durerile de burta insa sunt ingrijoratoare (fie ca e, fie ca nu e insarcinata), asa ca trebuie sa o vada medicul de familie.

5 răspunsuri:
| summertime a răspuns:

Nu e bine ca a facut testul doar dupa 4 zile.Un test de sarcina se face dupa cel putin 3 saptamani. Spune-i sa mai faca acum unul.

Răspuns utilizator avertizat
| aigi1 a răspuns:

Ar trebui sa mai faca un test deoarece embrionul nu s-a format inca e in faza de fecundatie daca e

Abh
| Abh a răspuns:

Testele de sarcina se fac la 21 de zile de la contactul sexual neprotejat sau la minim 10 zile de intarziere a menstruatiei, facute mai repede nu au nici o relevanta. Pentru durerile de burta, sa mearga la ginecolog, s-ar putea sa aiba chisturi ovariene.

| l1t7leb0y18 explică:

A facut sex cu 2-3 zile dupa menstruatie. poate ajuta la ceva? si era virgina. Durerile am auzit ca sunt normale, dar... oare cat timp o va tine?