| HelpingHands a întrebat:

Salut! Am o prietena care își face baie dimineața, înainte sa plece la munca și în general înainte sa plece undeva. I se poate întâmpla ceva dacă nu se spala și pe cap? Ce se știe?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E bine ca sapalatul pe cap sa se faca doar seara, acasa, cand se poate usca cu un uscator de par si apoi nu iese in frig. Am avut o colega de scoala generala care se spala la baia liceului care era mai departe de camin. Iesea uda si a facut meningita si a muri. Aveam un lector in facultate care spunea cam asa: "Atentie la meningita! Din boala asta ori mori, ori ramai prost ca si eu am avut". laughing

| darrio2007 a răspuns:

Nu vad de ce ne-ar interesa pe noi. Daca nu are probleme cu temperatura de afara, e ok. E bine ca nu se spala si pe cap. Pericol de meningita.

| Simpatic a răspuns:

Asta este genul de intrebare la care ies la iveala cunoscatorii in ale medicinei dar ei nu au citit 1 pagina medicala in viata lor, stii tu toti doctorii google pe aici ies la iveala.

"Salut! Am o prietena care își face baie dimineața, înainte sa plece la munca și în general înainte sa plece undeva. I se poate întâmpla ceva dacă nu se spala și pe cap? Ce se știe?"

Normal ca are ce sa pateasca, la temperaturi mici microbii care sunt in corpul nostru se activeaza si te poti imbolnavi, corpul uman are multi microbi care stau latenti ca nu ii distruge pe toti sistemul imunitar, in final sistemul imunitar al fiecaruia decide cine se imbolnaveste si cine nu, indirect se poate spune ca da frigul produce imbolnavire.

Ca sa daram odata pentru totdeauna conspirationistii care zic ca de la frig nu te imbolnavesti le zic atat: in afara de cei care au sistem imunitar foarte puternic si-s numarati pe degete, cati mai intrati in apa inghetata la -20 grade celsius pentru 2 minute si iesiti de acolo fara dubla pneumonie, migrene si rapusi de boala? si cu asta am incheiat discutiile cu cunoscatori care citesc totul de pe google.

Doctorul google traieste bine mersi printre romanii care zici ca-s babutele la cafea care citesc revista Taifasuri, toti par cunoscatori in ale vietii, pustii care stau pe PC dau raspunsuri copiate, dar ei in viata nu au trecut prin nimic, o vorba din batrani spune "Cel mai bun doctor esti chiar tu", asta insemna ca in viata, dupa ce esti de la nastere tabula rasa, cand continui sa fii bombardat cu cunostinte, cand incepi sa iesi din casa si sa te zbati de probleme, capeti experienta de viata. Cei care stau pe PC toata ziua nu au ce experieta de viata sa aiba fie ea de origine sociala, medicala, stiintifica, ei iau de bun doar ce arata studiile, si sunt satul de cate ori m-am confruntat cu terminati care imi dau citate din ce spun "oamenii de stiinta", alti soareci de biblioteca care nu ies din casa, mor si pe oamenii de stiinta din UK, care-s cei mai prosti oameni, cei care cunosc Anglia cat de cat stiu cam ce le poate pielea englezilor, de aceea sunt o adunatura de studenti din toata lumea in universitatile lor, adica se duc altii la ei in tara le fac scolile si apoi le iau locurile de munca, de destepti si pregatiti ce sunt englezii; ei vedeti voi englezii sunt cei care ne prezinta studii despre orice, sa iau eu de bun ce scriu jurnalistii lor sau ce vine de la omenii lor de stiinta? nu.
@ Werrich: nu m-am referit la tine daca asta ai sa intelegi dupa ce citesti randurile de mai sus, totusi e lupta mea contra oamenilor de stiinta englezi si studiile lor.

Ps: domnule poet autor al acestei frumoase intrebari, ma scuzati ca am scris tot asa cum va deranjeaza, fara atentie la semnele de punctuatie, dar ce sa-i faci eu scriu foarte mult si in graba, deci nu o fac nici din necunoastere nici din rautate, pur si simplu se intampla.

| AnemonaP a răspuns:

Inainte sa iasa afara dupa ce se spala la cap, e indicat astepte 2 ore pana se închid porii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca toit face baie trebuie sa se spele si pe cap ca parul se îmbîcseste si miroase, si este urît sa vezi o femeie cu parul murdar sau cu oja sărită de pe degete ori cu dresul rupt, o femeie trebuie tot timpul sa fie impecabila din cap pana in picioare, iar spalatul pe cap este unul din ritualurile femeilor, si coafatul, deci ea daca se spala pe cap dimineata are uscator de păr foehn, si se usuca la păr nu pleaca ca nebuna cu capul ud, iar ca sa nu raceasca multe femei au pe cap o caciula sau o glugă de la geaca.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles intrebarea ta...

Eu fac dus in fiecare dimienata si seara de peste 50 de ani si vad ca nu mi s-a intamplat nimic, niciodata.
Dusul zilnic este o necesitate, pentru orice om curat si sanatos!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E pe bune intrebarea asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se știe că nu.

| HelpingHands explică (pentru sadrian46):

Eu i-am zis ca se obișnuiește corpul cu temperaturi mari și, când iese pe gerul asta afara, poate s-o tragă curentul și sa răcească.

| sadrian46 a răspuns (pentru HelpingHands):

Da. așa da.

| relian a răspuns:

Tu vrei sa ne spui ca tiai tras iubita si nu stiai cum? Mergi pe Facebook acolo se afiseaza iubitii, prietenii etc.Pui si ceva poze, sa vada tot popuru ca ai si tu prietena ce dreacu laughing

Pai deja prietena aia a ta face chestia asta da? Din exprimarea ta asta se vede, ca aia e rutina ei zilnica.
Deci ea deja face lucru asta, iar tu vii sa ne intrebi pe noi daca va pati ceva laughing esti tare.
Deci eu cred ca de fapt intrebarea a fost pusa pentru altceva, sa ne anunti ca in sf ai si tu prietena.

E bun acu stim si noi ce ai.Vezi ca cineva spune ca o sa ramana fara par, asa a ramas si tacsu, ca s-a spalat prea mult, deci dupa el e mai bun sa stai nespalat laughing

| Catrice a răspuns:

Da,face covidhee hee

| relian a răspuns (pentru Catrice):

Am o prietena,merge la baie dimineata,oare pateste ceva laughing de unde apar frate amenii astia? Te minunezi ce exemplare mai sunt pe lumea asta.
Pe aici se pare ajung numa de astia total aerieni.
Dar fii atent,prietena aia a lui,face deja baie,ori dus ce spune, deci nu e ceva sa spui ca n-a facut niciodata, deci ea asta face zilnic, aia e rutina ei, iar asta vine sa intrebe daca pateste ceva laughing
Ori stii ce ma gandesc? Sio fi tras omu prietena si vrea sa stie lumea asta laughing nu-i exclus, pentru ca de as fi femeie si as avea un exemplar genu asta l-as lasa in seunda 2 laughing

Da frate esti tare tiai tras prietena, acu esti si tu in rand cu lumea laughing e numa buna sa faca covid, ori deacu indiferent ce va apti, este de la dus facut dimineata laughing

| Catrice a răspuns (pentru relian):

Vai dar nu se poate asa ceva, e frig acum, dimineața e rece, răcește la burtahee hee

| Werrich a răspuns:

MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești

FALS

Se întâmplă deseori să evităm să ieșim afară cu părul ud, de teama unei răceli, o idee destul de bine înrădăcinată în mintea noastră, cel mai probabil ca urmare a sfaturilor primite de la părinți sau bunici.

În realitate, între expunerea părului ud la temperatura de afară (eventual mai scăzută decât cea din interior) și instalarea unei răceli nu există o relație de cauzalitate. De fapt șansele cele mai mari de a răci le avem dacă am intrat în contact cu virușii responsabili de boala respectivă (în special rinovirușii).

Una dintre posibilele „rădăcini" ale acestui mit provine încă din perioada Primului Război Mondial, când soldații, după timp îndelungat petrecut în tranșeele ude, cu haine umede, se întorceau de pe front cu diverse afecțiuni, printre care și gripa. Oamenii au asociat ideea de „haine ude" cu boala (inclusiv răceli și gripe) și au extrapolat această legătură și în ceea ce privește părul ud.

Există însă posibilitatea ca, dacă virusul a intrat deja în organism, ieșirea afară cu părul ud să favorizeze și să grăbească apariția simptomelor de răceală sau gripă. Această înșiruire a evenimentelor ne dă falsa impresie că răceala a fost produsă de părul ce nu a fost uscat în prealabil. O temperatură scăzută va fi resimțită mai puternic dacă avem părul ud, iar frigul duce la constricția vaselor de sânge de la nivelul nasului, făcându-l mult mai vulnerabil la acțiunea virusului.

Totodată, unele persoane pot fi purtătoare ale virusurilor, fără ca simptomele de gripă sau răceală să se facă cunoscute. Însă după expunerea la o temperatură scăzută, e mult mai probabil ca acestea să se manifeste. Un studiu realizat în cadrul Universității Cardiff (UK) a arătat că participanții care petrecuseră 20 de minute cu picioarele în apă rece aveau șanse de două ori mai mari să dezvolte o răceală decât grupul de control.

În concluzie, a te expune la o temperatură scăzută, având părul ud, nu reprezintă o cauză directă pentru a răci sau a dezvolta o gripă ori o viroză, însă manifestarea bolii poate fi grăbită, dacă virusul a fost anterior contactat. Metode mult mai eficiente de a ne proteja de o răceală sau gripă ar fi să evităm locurile aglomerate, unde multe persoane pot tuși sau strănuta, mai ales în sezonul virozelor și să ne spălăm frecvent pe mâini.

https://www.romedic.ro/mit-daca-iesi-afara-cu-parul-ud-racesti-0P33348

| wildthing a răspuns:

Cred ca ai vrut sa intrebi daca e vreo problema daca se spala si pe cap.
Din punctul meu de vedere, in sezonul rece e foarte periculos sa te speli pe cap imediat inainte de a iesi din casa. In functie de cat de sensibil/a esti, poti raci grav, poti sa faci si meningita.
Si eu fac dus in fiecare dimineata inainte de a pleca de acasa, dar niciodata pe cap. Asta o fac doar seara, cand stiu ca nu mai ies nicaieri.

| Legion7X a răspuns:

Dacă se spală și pe cap dimineața înainte să plece la muncă, o poate lua răceala și se deschid porii. Numai zic de sinuzita, raceli de urechi. Depinde de organism. dacă are un organism fragil o ia raceala imediat.

https://www.google.com/......viata/amp/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este ok. Spălatul excesiv poate duce la pierderea părului. Unchiul meu este complet chel după ce obișnuia să se spele exact ca prietena ta.
Dar nu e bai, ii cumperi perucă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca am citit printre rânduri prima data. Acum am văzut "se poate întâmpla ceva dacă nu se spala și pe cap?" lol. Credeam ca este referire la spălatul excesiv.

| nevermatch a răspuns:

Ce sa se intample?laughing