| anonim_4396 a întrebat:

happyAm o problema,am ramas partial surd,mi-am curatat urechile de ceara cu betisoare din astea cu vata!laughingAm reusit sa scot multa insa m-i s-a infundat de tot urechea stanga,absolut de tot si inainte de curatare auzeam perfect,ce pot face sa o desfund,cred ca am impins ceara cu betisoarele alea,am mai citit pe niste site-uri ca nu sunt bune de nimic!straight faceSpuneti-mi ceva pentru "acasa", sa nu ma mai duc la dispensar sau mai stiu eu unde", o am asa infundata de cateva ore bune si cred ca asa va si ramane!straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru "acasa" nu mai e nimic de facut! Ai facut destul rau. Trebuie sa mergi la ORL sa-ti faca o spalatura cu presiune a urechii. Caci cu betigasul respectiv ai adunat tot cerumenul pe care il secreta in mod normal urechea si l-ai bagat inapoi in canalul auditiv.
Eu am patit ceva asemanator cu un astfel de betigas. Doar ca mie mi-a ramas vata in ureche. Si cu cat incercam singura s-o scot, cu atat o indesam mai tare. Asa ca am luat drumul spitalului ORL si m-am dus la urgenta, ca toate spitalele au asa ceva! Si in jumatate de ora eram gata!

3 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Ia de la farmacie audispray, e un spray cu care pulverizezi in ureche si ceara de acolo se dizolva si iese singura

| RainboyDash a răspuns:

Du-te la medic.

Răspuns utilizator avertizat