| Costelus710 a întrebat:

Salut, am o problema. Când mananc porumb fiert/copt incepe să mă doară stomacul rău. Îmi dă o durere de genul ăla când ți-e foame, doar că puțin mai puternica ( vreau sa menționez că nu cred că Sunt alergic pentru că alte mâncăruri care conțin porumb pot manca și nu pățesc nimic )
Care credeți că este problema? Mulțumesc mult
Dau funda celui mai bun răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Deci ai o intoleranta scazuta la amidonul din porumb (adica nu poti sa-l digeri in cantitati mari).
Ai intrebat un faramcist daca nu un medic? Poate au auzit de cazuri ca al tau.

7 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Te doare stomacul fiindca se digera greu.

| Larysa690 a răspuns:

Poate nu iti suporta organismul.

| GouDidodino a răspuns:

Dacă știi că iti face rau de ce mănânci?

| LPCTSTR a răspuns:

Probabil nu te impaci cu amidonul de porumb in cantitati mari.
Se intampla si cu cartofii fierti/prajiti?
Daca da s-ar putea sa ai o toleranta scazuta la amidon.

| Costelus710 explică (pentru LPCTSTR):

CookieDog, nu, pățesc asta doar când mănânc? porumb fiert/prăjit

| Costelus710 explică (pentru LPCTSTR):

CookieDog, nu, nu am întrebat. Nu am făcut-o pentru că pățesc asta cam de 2 ani și am zis că poate e o chestie trecătoare, dar se pare că nu e așa.
Am cam renunțat la porumb in ultima vreme. Crezi că un farmacist/doctor m-ar ajuta sa rezolv problema?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Costelus710):

De rezolvat numai doctorul stie pentru ca eu nu-mi dau seama ce-ar putea fi, insa poate un farmacist va sti, mai bine intrebi decat sa ramai asa.