| RainbowNeos a întrebat:

Am o problema cu coloana vertebrala; cred ca s-a deformat putin, sper, din cauza statului la calculator, presupun.
Stie cineva ce este de facut pentru ameliorarea acestei afectiuni?
Multumesc anticipatwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

In primul rand trebuie sa mergi la un medic reumatolog/balneolog pentru a vedea despre ce deformare este vorba, cat de severa este modificarea si ulterior sa incepi tratamentul fizical pentru redobandirea posturii corecte.
http://www.i-medic.ro/boli/cifoza

| RainbowNeos explică (pentru doctoressa):

Medicul de familie mi-a scris pe trimiterea catre sala medicala unde se presupune ca ar trebui sa ma recuperez, ca am cifoza incipienta.Este mai grava decat scolioza worried? Am sanse mai mari de remediere? mersi frumoswinking

| doctoressa a răspuns (pentru RainbowNeos):

Daca e in stadiu incipient ai sanse foarte mari de remediere. Trebuie sa faci tratamentul fizical si ai grija mai multe de coloana ta pe viitor (postura, greutate, efort fizic). Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Se numeste scolioza si apare daca stai cocosat, stramb, cu umerii inegali, sau ai o postura gresita.
du-te la doctor pentru un consult, asa ceva trece cu mentinerea unei posturi corecte si vizite regulate la masaj.