| AndreiSaigo a întrebat:

Salut, am o problema. De fiecare data cand fac efort fizic(alerg, ma dau pe bicicleta) primele 5-10 minute simt o mancarime infernala pe fata, spate si cap, dupa putin timp dupa ce incep sa transpir mancarimile si intepaturile dispar. Acelasi lucru mi se intampla si dupa ce fac dus insa doar in zona spatelui. Ce as putea face? Sa merg la dermatolog? Am 17 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil te irita materialul haine pe care o porti din cauza efortului?

| dermdoc a răspuns:

Salut,

Din descrierea simptomelor tale s-ar putea sa suferi de o afectiune numita "urticarie colinergica". Mai simplu spus cresterea temperaturii corpului tau, fie ca se intampla la efort fizic sau in timpul dusului de la apa calda, descarca niste substante (histamina, in principal) care provoaca mancarimi de piele. Indicat ar fi sa mergi la un dermatolog si sa-i povestesti tot ce ti se intampla (trebuie sa mergi insotit de un parinte, fiindca esti minor).

Succes!

Răspuns utilizator avertizat