| Mara6392 a întrebat:

Bună. De fiecare dată când îmi pun un rucsac în spate (nu contează că am doar un lucru sau e plin ghiozdanul) începe să mă doară umărul drept și un pic mai jos de gât și lângă coloană. Durerea de la umăr este pe partea din spate, acolo unde se unește umărul cu gâtul. De ce îmi apare aceea durere?

P.s durerea o simt de parcă m-ar înțepa ceva foarte tare în mușchi și după se răspândește durerea prin apropiere (durerea apare după ce fac puțin de efort - nu contează că merg, umblu, alerg, schiez - important e că îmi apare durerea de obicei când fac puțin de efort și am ghiozdan)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medic pentru a afla de ce apare durerea.

| Smmo a răspuns:

Daca durerea este mereu corelata cu purtarea rucsacului si nu apare si doar daca faci efort, ai putea avea coloana vertebrala deformata usor si cand iti pui rucsacul el te forteaza sa stai mai drept si apasa pe vreun nerv, de aici durerea. Ca sa stii sigur, mergi la medicul de familie care iti poate da o trimitere la un neurolog sau alt specialist care iti poate da trimitere sa faci o radiografie la coloana vertebrala sau alta investigatie, dupa cum considera.