| lisenka a întrebat:

Salut!
Am o problema de natura medicală legată de menstruație. Sunt deja în ziua 21 de întârziere și sunt îngrijorată.
Am făcut trei teste de sarcina cf. instrucțiunilor (in zilele de întârziere 6, 7 și 21; Livsan și Surecheck) și toate au ieșit negative, așadar exclud o sarcina, mai ales că contactele au fost în zile in afara ovulației și protejate... Am făcut vaccinul Astra zeneca și am terminat a doua doza la finalul lunii iunie, de atunci am mai avut un ciclu cu sângerare începând cu 18 iulie, e adevărat că mi s-a părut mai puțin abundent, dar nu îngrijorător. Am avut probleme cu coagularea sângelui, am avut vânătăi mari pe picioare cărora le-a luat 14 zile sa se vindece. De aproximativ o lună și jumătate mă confrunt cu mâncărimi pe corp, m-am gândit să nu fie psoriazis, mâncărimea a apărut înainte de ultimul meu ciclu din iulie și persistă. Sunt răcită de trei săptămâni (durere in gat in prima zi, apoi tuse, strănut, nas; in prezent am doar tuse și secreții in gât), dar fac față bine la răceală, însă m-am gândit să nu fie varianta delta, chiar daca sunt vaccinată.
Am 19 ani, de la 12 ani am menstruație și a fost aproximativ regulată, in ultimii doi ani chiar îmi venea în intervalele așteptate, cu mici decalări de 2-3 zile. Singura oară când am pățit să nu-mi vina atât de mult timp a fost la 12 ani, după prima sângerare propriu zisa, nu mi-a venit 4 săptămâni și apoi a venit tot regulat.
In concluzie, care ar putea fi cauza întârzierii mele de 3 săptămâni a ciclului menstrual? Sunt destul de sigură că nu e sarcina (dar niciodată 100% sigura), dar mă întreb dacă ar putea fi din cauza vaccinului (la fel ca și vânătăile- tot de la vaccin?) Sau a acestei răceli care nu-mi da pace? Revin cu faptul ca totuși nu e o răceală așa gravă, e suportabila, doar curge nasul f puțin și rar și tușesc. Au mai fost femei in aceasta situație, cu întârziere mare din cauza covidului sau a vaccinului Astra?
Plus- aveți recomandari de ginecolog sau endocrinolog in București? La cine să mă duc în această situație, căci as vrea sa merg cel târziu săptămâna viitoare daca nu apare menstruația. Mulțumiri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| gabriel2004o a răspuns:

Dacă au trecut 2 săptămâni de la vaccin înseamnă ca ai o infecție
(Pe prospect scrie ca după 2 săptămâni nu mai apar alte reacții adverse)
Asa ca ori ai o infecție sau ai fost stresata în ultimul timp

| SoareleSpuneProstii a răspuns:

Greu de spus ceva concret. Eu am 18 ani si sunt vaccinata cu Pfizer, insa nu am avut nicio problema cu menstruatia. Am avut, in schimb alte reactii adverse. Totusi, o prietena de 26 de ani, vaccinata cu pfizer, la a doua doza a avut o intrziere a menstruatiei de 14 zile, ceea ce nu i s-a intamplat pana atunci. Cel mai bine este sa programezi o vizita la medicul de familie, care te v a sfatui in cel mai corect mod ce este de facut, si iti poate spune despre ce poate fi vorba.
Multa sanatate!