| Vafibine a întrebat:

Pe data de 19 septembrie am avut un contact sexual protejat, dar prezervativul s-a rupt, si a dat drumul in exterior si mentionez ca eram in perioada nefertila ( ciclul imi venise pe data de 12 si abia se terminase ) dar pt siguranta am luat escapelle la 13 ore dupa incident. La aproximativ o saptamana am avut asa-zisa sangerare ( efect advers), urmatorul ciclu mi-a venit pe data de 27 octombrie ( o intarziere de 2 saptamani si vreo 2 zile), dar a fost ca oricare menstruatie de pana acum. Acum este data de 1 decembrie, mi a intarziat cam 5 zile... As putea fii insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii din pastila contraceptiva folosita in luna septembrie, de regula deregleaza sistemul hormonal pe termen lung si implicit si urmatoarele cateva cicluri menstruale (4-6), care se vor/se pot produce de obicei imprevizibil, destul de dezordonat. Daca dupa ultima menstruatie nu ai mai avut/intretinut deloc contacte sexuale sau ai intretinut insa fara posibilitate de a se forma o sarcina, rezulta ca existenta sau posibilitatea unei sarcini se exclude/nu poti fi insarcinata, deci intarzierea inceperii menstruatiei se datoreaza efectelor latente ale pastilei Escapelle care dupa cum se stie, contine o doza dubla de hormoni fata de Postinor2. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Rapperităă a răspuns:

Daca iti mai intarzie inca cateva zile mai bine fa un test. Totusi poate fi tot un efect advers.