| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut! Am o problema. Mă doare undeva partea din spate-stanga a capului. Nu este o durere majora. Pare a fii mai mult o furnicatura spre intepatura. Pare a fii o durere pulsatila care daca ma frec putin in locul respectiv am senzatia ca a trecut pe moment. Mai am o problema ce ar putea fi in concordanta cu durerea de cap. Port ochelari, vad bine cu ei la televizor, insa simt cumva ca se reflecta lumina in ei si este putin deranjant. Nu stiu cum sa ma exprim mai concret. Cumva sunt sensibil la lumina foarte puternica. Totodata tin sa va spun ca ma jucam pe calculator (purtam ochelari) dar ma jucam pe televizor. Practic eu ma uitam la mai putin de 1 metru la televizor, jucandu ma. Tin sa precizez ca nu ma hidratez nici foarte bine. Nu stiu daca acestea sunt cauzele concrete. V as cere si parerea voastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evita ecranele electronice: telefon, computer, laptop sau tv, ca statul cu ochii in ele mai mult de 1 ora pe zi afecteaza creierul.

| Hyperion7 a răspuns:

E mai bine sa fii văzut de un oftalmolog care știe ce face pentru că, din moment ce există dureri in partea stângă a capului, posibil sa fie ori ceva legat de cortexul vizual, ori sa fie vreo problema cu ochiul(din moment ce ai senzația aia ) așa că ar fi bine sa te cauți.

| ioana748 a răspuns:

Da, depinde cât de mult stați în fata ecranului.
Ar trebui niște ochelari cu protecție, dacă sunteți sensibil.
Hidratarea într adevăr are rostul ei.
Luați o pauza de ecran și încercați sa beți măcar un litru de apa sau ceai pe zi pentru început pana ajungeți la 2 litri.
De asemenea poziția gatului va poate da acele dureri la cap.
Așadar putina pauza de jocuri.
Sănătate,

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Eu as zice sa faci o vizita la medicul tau de fam sa ii spui toate astea. Uite asa afli ce ai.