| Manu223 a întrebat:

Salut, am o problema, vreau sa slabesc si nu stiu ce sa fac. Timp de sala n-am si singurul efort fizic e drumul pana la scoala ( 1km dus intors) n-am un regim neaparat, de exemplu azi am mancat de dimineata un sandvis, la pranz am fost la scoala si nu prea mananc..., iar seara am mancat pilaf cu o pulpa si am mancat doar pilaful... si ceva in genu asta mananc mereu poate dimineata mananc putin mai mult. Btw eu beau mult suc e ca un viciu si vreau sa stiu cum sa ma las. Am slabit ceva intr o saptamana cand am avut liber, am mers in fiecare zi 4-5 km. De ceva timp mi-am cumparat o bicicleta care sta pe loc si mai fac pe ea dupa scoala si ma gandeam sa imi iau si o banda dar tot nu stiu cum sa slabesc mai mult si constant. Acum ceva timp n-am mai baut suc vreo 2 ani si m-am apucat si de sport si a fost cel mai bun lucru dar acum n-am timp. Cum sa slabesc si sa ma las de baut suc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Esti la scoala inca? generala sau liceu?
Nu faceti ore de educatie fizica? Daca da, ora aia sau 2 pe saptamana da tot ce poti, fa ce zice profesorul.Nu ai timp? Cum asa? Fa-ti timp pentru ce iti doresti, cauta activitati extra-scolare.Eu cand eram la varsta ta bateam toate maidanele si strazile la pas,terenuri de fotbal si basket erau a doua casa,si daca nu ne lasau jucam tenis de picior pe strada. Poti in timpul liber sa iti iei niste prieteni sa inchiriati terenul de la scoala o ora doua,faceti o cheta si va jucati ce vrei,e mai usor decat sa faci singur, dar si singur trebuie.
Mananca cat sa te saturi, nici mai mult nici mai putin, daca iti place sucul si nu il poti lasa, impune-ti niste reguli sa zicem o sticla pe saptamana in week-end sau bea foarte multa apa, e mai sanatos asa.Nu te stramba cand iti pune mama ta legume in mancare si nu le lasa de-oparte.Mananca si carne si legume sa ai energie, lapte sa ai calciu, oua. Daca poti calculeaza si caloriile consumate asta ar fi ideal.Inca ceva nu lua pastile pentru orice.Cunosc pe cineva care ia pastile fara sa se gandeasca daca ii foloseste pastila aia sau nu.Nu zic sa nu iei daca iti recomanda medicul, dar sa nu exagerezi pentru ca iti slabeste imunitatea.Cand esti racit tot ceaiu sfant si ciorbica calda te ajuta sa combati raceala.
Cauta prieteni cu care sa iesi cat mai mult sa ai mereu o activitate.Inca ceva, nu slabesti peste noapte, iti trebuie timp ca altfel daca esti foarte gras ti se lasa pielea ca ai slabit prea repede si nu exista pastile de slabit, eu nu cred in asa ceva.Recomandat ar fi vreo 4-5 kg pe luna, dar depinde de mai multi factori.Fa ceva, nu sta..Eu iti dau sfaturi pe care mie nu mi le-a dat nimeni, nu am avut nutritionist si in perioada mea de copilarie nu ascultam de nimeni, stateam pana tarziu noapte, scoala ma tinea pe loc sa nu pot sa fac ce vreau eu, imi dadeam interesul atat cat sa nu fiu prostu clasei, in rest nu puteam sa fiu atent la anumite ore.Gaseste ce iti place si aplica, nu sta.

4 răspunsuri:
| theforceofgood a răspuns:

"Cei destepți nu țin diete" carte scrisă de Dr.Charlotte Markey, o găsesti la editura Niculescu scrisă în română- e o carte foarte bună.

| Manu223 explică (pentru StrongHeart):

Pai si eu mereu cand am liber fac activitati de genu nu pot sa stau in casa dar acum am foarte mult de invatat pentru examen sa zicem o ora as avea timp in fiecare zi pentru miscare si chestii de genu... mersi de sfat si daca in 6-7 luni slabesc 10 kg e super bine si la mancare nu fac niciodata mofturi. Ms mult

| StrongHeart a răspuns (pentru Manu223):

Cand inveti si parca te simti intepenit pe scaun poti sa faci rapid 10 abdomene sau cateva genoflexiuni si sa vezi ce te ajuta.Bravo,imi place cum gandesti, ai incredere in tine ca se uita si fetele altfel cand esti in forma.Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, sucul ala trebuie sa dispara din viata ta, pentru ca este un aport masiv de zahar, pe care il ingeri si indiferent cat sport faci, nu vei da jos asa cum vrei.
Bicicleta este perfecta pentru asta, trebuie doar sa alergi cu ea, minim 10km pe zi. Am spus ALERGI, nu plimbat de agrement.