| NebunDeLegat2003 a întrebat:

Salut, am observat ca nu pot vedea anumite culori si m-am gandit că poate am niste probleme de vedere de ex confund unele culori și nu le văd nu stiu cum sa explic. De cand ma stiu am problema asta si mama tot stie de mult dar mi-a spus ca trece cu timpul si sa n-o mai sacai mereu cu problema asta, oare e adevarat si cand imi va trece? Oare trebuie sa merg sa fac o vizita la vreun medic sau sa port ochelari sa imi treaca? Daca e cazul de un medic noi aici la sat nu putem merge ca e tocmai departe la oras si nu am cum sa ma deplasez. Va rog spuneti-mi ce pot face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
Discromatopsia, indiferent de forma ei, nu numai ca nu trece de la sine, dar nici nu are tratament.
Ce culori confunzi? Exista culori pe care nu le poti percepe deloc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trece... Trebuie mers la oftalmolog să îți confirme exact ce ai. De ce nu te poți deplasa?