| Ryder794 a întrebat:

Am observat in ultimul timp ca am niste tulburari psihice, care imi cauzeaza dureri de inima, stomac si insomnii. Am perioade cand sunt normal, vesel, dar uneori am episoade de depresie, apatie, furie. Cand am o stare normala sunt perfect sanatos, insa starile de depresie si de furie imi dau simptome fizice, durere de inima, de stomac, stare de greata. Am fost la cardiolog, si mi s-a spus ca am o inima sanatoasa, si ca problemele mele sunt datorate psihicului. Ce pot sa fac sa scap de aceste dureri si senzatii neplacute, si sa scurtez episoadele de depresie? Si nu., nu este valabila solutia cu psiholog sau psihiatru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Hm, nu spui nimic despre fondul problemei, despre cum trăiești, ce conflicte ai etc. Fără asta problema ta e imposibil să fie clasificata și cântărită (tocmai asta face un specialist în baza pregătirii și experienței lui). Simptome ca ale tale ö
Cind ai o stare normală ai manifestări de optimism exagerat, exaltare, credință ca poți realiza lucruri mărețe mai mult decât cei din jurul tău?
Multă sănătate!

| aneliram a răspuns:

Incearca sa identifici ce anume iti provoaca aceasta neliniste, invata sa te relexezi, informeaza- te cu privire la ce te nelinisteste, cauta sa faci ceva ce iti capteaza interesul, socializeaza.

| BogdanBz a răspuns:

Se numeste stres amigo si din pacate e boala epocii moderne. Vrei nu vrei, stresat tot o sa fii in anumite perioade ale vietii, e ceva normal. Cand simti ca ai astfel de momente, incearca sa faci ceva relaxant, asculta o muzica, joaca-te ceva daca esti pasionat de asa ceva. Eventual iesi la o plimbare prin parc. Nu iti recomand sa apelezi la pastile si alte dracii, pentru ca majoritatea au efect placebo.

| leonidas1712 a răspuns:

Osa urmaresc aceasta intrebare si eu ma simt la fel