| anonim_4396 a întrebat:

De ce apar starile de nervozitate si iritabilitate urmate de dureri de stomac si greata din senin? Am auzit ca pot aparea din cauza unor boli la nivelul psihicului sau chiar fizicului.
Psihic:Anxietate,depresie,dementa,schizofrenie...
Fizic:boli cardiovasculare,pulmonare...
La un om simplu ce nu isi face anual analizele si care nu se stie suferind de vriuna din aceste boli de ce poat aparea acele stari?
Agitabilitate, nervozitate, iritabilitate urmate de dureri de stomac si greata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La mine asemenea stari apar din cauza mancarurilor sau din cauza ca nu pot digera... prostia. big grin

| anonimg a răspuns:

Starile de nervozitate si iritabilitate apar din lipsa de stapanire de sine. Trebuie depus efort ca sa nu ne lasam stapaniti de aceste stari. Ele apar ca buruienile: adica este suficient ca sa nu faci nimic ca ele sa apara.
Putin cate putin problema se va rezolva. In felul acesta nu vor mai fi nici probleme cu stomacul. Dar pentru asta trebuie depus efort. Si merita.

Problema poate fi si viceversa: adica sunt alimente care le introducem in stomac, si acestea afecteaza sistemul nervos dezechilibrandu-l; in felul acesta pot sa apara si starile descrise de tine. Psihicul si fizicul sunt in stransa legatura.
Astfel dar, trebuie sa avem grija la ce introducem in stomac, la ce auzim, ce vedem, si asupra la ce ne gandim -deoarece toate acestea au influneta asupra noastra: fie spre bine, fie spre rau.

| Freya1 a răspuns (pentru anonimg):

Da cei drept nici cu calmul nu stau bine foarte repede ma aprind si ince sa am mania persecutiei deoarece nu imi merge nimic bine si nu mai suport sa aud si de la alti asta sau sa ma controleze sau contrazica cineva mai ales asa sa isi dea cu presupusul. Posibil sa ma stresez eu din orce

| anonimg a răspuns (pentru Freya1):

Cauta sa faci din nervozitate dusmanul tau. In felul acesta nu o vei lasa sa se manifeste. Mai in gluma, mai in serios ii poti spune: "Poti sa te manifesti in alta parte, dar nu in sufletul meu nu-ti voi mai da voie!"

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Stres, Mamaitza-Natalitza! Grijile permanente si lipsa unei solutii pe care sa o poti aborda. Mergi cu grija inainte si nu mai pune la inima problemele inca nerezolvate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Grijile,problemele,stresul,nervii pe care îi acumulezi, oboseala, toate astea pot fi cauze.Banuiesc ca nu esti depresiva.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca sunt depresiva de aceia caut semne

| bogdan72 a răspuns:

Feocromocitom? laughing
Indica un exces de adrenalina/cortizol (hormonii de stres). Poate ai doar anxietate totusi.
Fa-ti analizele si daca ies bine, vorbeste cu un psiholog/psihiatru.

| Freya1 a răspuns (pentru bogdan72):

Da am anxietate si stiu asta dar nu poti sa ai continu aceste simptome

| bogdan72 a răspuns (pentru Freya1):

Aici te contrazic. Poti, si poti avea chiar mai rele. Nu vreau sa spun ca nu ar putea exista si o alta problema, pentru ca nu am de unde sa stiu, dar nu subestima anxietatea sau depresia. Eu imi pastrez recomandarile. Vezi cativa doctori, te vei simti mai bine primind sfaturi de la specialisti si poate vor descoperi ce problema ai si cum sa o tratezi.

| Denisya a răspuns:

Da este adevarat pe baza de stres ajungi la multe boli..Eu sunt la al 3ilea copil la 21de ani si stresul e maxim a inceput sa mi se duca pielea din jurul ochiilor, pe frunte si pe scalp si inceput de gastrita pe baza stresului dar nu am mers sa-mi fac analizele prefer sa nu stiu daca este ceva rău.ma voi strada mai mult.Iau doar tratament de la farmacie si atât