| sendrea2009 a întrebat:

Salut,

Am probleme serioase cu somnul, atat cu inducerea cat si cu mentinerea. Toate astea cam de un an de zile. Ma gandesc sa iau somnifere intrucat am mult de invatat si vreau sa ma si angajez part-time. Chestiile naturiste nu au nici un efect. Foleseste careva dintre voi somnifere? Daca da, de cat timp si ce efecte secundare au? Va afecteaza in vreun mod performantele intelectuale(memorie, atentie etc)?

Răspuns Câştigător
| PsihinG a răspuns:

Somniferele nu sunt o solutie la problema ta, oricum ele au efecte secundare foarte neplacute si nu cred ca le poti procura fara reteta.
Incearca sa-ti pui ordine in viata, sa ai un program, sa mananci regulat, sa faci macar o ora de sport zilnic.
Daca nici asa nu merge, consulta un medic, altfel problemele tale vor fi din ce in ce mai acute!