| Dragosgan a întrebat:

Salut.Am pus mai devreme o intrebare, mie imi tremura mainile si chiar nu stiu de ce, cum am mai zis sunt tanar.Deci acum trebuie sa fac o precizare pentru unii, nu fumez, nu beau alcool sau cafea etc.eu cred ca o fi ceva de la strez sau cred cel mai probabil cred ca sunt anemic pentru ca sunt cam slab. Vreau o recomandare din partea voastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Daca nu consumi cafea ori alte energizante, cred ca este o problema medicala si este bine ca, sa mergi cat de curand la medicul de familie, asa cum te-am sfatuit si in intrebarea precedenta.
Nu este bine sa ti se dea sfaturi fara sa fii consultat de un specialist pentru ca, s-ar putea agrava situatia si atunci nu este bine.
De la anemie nu-ti tremura mainile, este posibil sa fie ceva la sistemul neuro-vegetativ ori de la o stare de emotivitate crescuta, oricum esti increstere si trebuie sa te alimentezi bine, cu alimente sanatoase, consistente, consumand si fructe si legume crude, pentru a primi vitaminele si oligoelementele de care corpul tau are nevoie.
Nu trebuie sa-ti fie frica sa mergi la medic, asa vei sti ce ai si te vei putea trata corespunzator.
Inca o data multa sanatate si curaj, "ia taurul de coarne" si actioneaza, asa te vei simti mult mai bine.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Recomandarea mea este să mergi la medicul de familie pentru analize de sânge și în funcție de rezultat se poate pune un diagnostic cât și un tratament, dacă se impune.
Pa, pa.

| antimulte a răspuns:

Probabil e o lipsa de calciu sau caderi/cresteri de tensiune, oricum cel mai indicat este sa mergi la medicul de familie sa te consulte, si daca e cazul sa iti faca un set de analize.

| LeeChien a răspuns:

Este pe sistsem nervos... este nevoie de foarte multa odihna. Indicat ar fi sa ai un program strict de somn. Intre 9:30 si 12:00 se elibereaza un hormon numit melatonina. functia acestui hormon este de-a linisti intregul sistem nervos si de-a energiza creierul. pentru mai multe intrebari si tratamente id-ul meu: valentin_flesariu@yahoo.com( messenger). Multa Sanatate Dragos.

| petrisor_6096 a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa iei calciu...finca nu ai prea mult calciu