| supremeadminonmetin123495 a întrebat:

Am sa trec dierct la subiect. Am un prieten care sufera de depresie si incerc tot posibilul sa il ajut dar simt ca nu fac destul. Va cer ajutorul in privinta asta. Daca e posibil sa imi oferiti un pic de ajutor in legatura asta. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| volumexd a răspuns:

Sufera de depresie declarata de medic sau e doar trist? Depresia e atunci cand e in acea stare de mai mult de 6 luni si se trateaza cu suport moral si MEDICATIE. Daca trece doar printr-o perioada mai grea, ofera-i sprijin, asculta-l chiar daca s-ar putea sa nu il intelegi. Are nevoie sa simta ca ii e cineva alaturi. Nu te contrazice cu el pe diferite subiecte, fa-l sa inteleaga calm, din punctul tau de vedere ce e in neregula.winking

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Da-i sa manance seminte albe de bostan sau seminte negre prajite de floarea-soarelui sau o tableta de ciocolata neagra! Da-i sa citeasca cu glas tare o rugaciune contra depresiei! Dar ce are? Trece prin moment greu? Are necaz sau s-a despartit de o iubita? Ciyeste asta-http://ortodoxia.rol.ro/......68916.html Dupa ce citeste rugaciunea asdta oml se va mai linisti putin si pune sa se odihneasca si sa doarma pe pat vreo 1-2 ore pana sa trteaca depresia si isi va reveni in curand!

| KillaNoFilla a răspuns:

Antidepresive si convingel ca trebuie sa gaseasca o cale de-a renunta/indeparta cumva la acel lucru, sentiment ce-i creaza starea.

| untu a răspuns (pentru Dumbi):

Am ascultat melodia asta si nu mi-a placut fiindca e plictisitoare si ma deprima! Incurajeaza sinuciderea!

| Neverrrrrr a răspuns:

Nu cred ca este cu adevarat depresiv, spune-i acest lucru si arata-i acest videoclip https://www.youtube.com/watch?v=ykvC3QXJb18 (nu e pe tema religioasa)

| untu a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nu-mi place, doar vorbe plictisitoare, dar nu ajuta cu nimic!

| TomaFlorentina8050 a răspuns:

Bună. Încearcă să vorbești cu el despre ce sa întâmplat, apoi sa il faci sa uite sau să treacă peste. Vorbești despre altceva, jucativa, gătiți, fal sa uite. sau să întreabă L ce simte, ce sentimente are, ce vrea să facă, propune.i lucruri distractive, petreceri plimbare prin parc, fa un picnic. nu stiu exact ce sa spun pentru că nu știu cazul... Sper că te am ajutat. dacă vrei mai multe detalii spune.mi cauza.