| anonima0101 a întrebat:

Cum se simt cei ce sufera de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nCansu a răspuns:

Buna. Nu iti doresc sa treci prin asa ceva, eu am trecut si e groaznic. Motivul nu ti-l voi zice pentru ca m-ar durea degetele sa scriu cat as avea de scris. Cand ai depresie, simti ca nu mai ai nici un rost in viata, crezi ca tu esti de vina pentru tot raul din lume, ca numai tu cauzezi probleme, adesea plangi si nu mai vrei sa ai pe nimeni alaturi. Cand esti singur iti doresti sa die cineva cu tine, cand e cineva, il alungi. Ai dureri mari, de cap de la atata plans, dar mai mult simti ca te doare sufletul. Nu iti gasesti locul nicaieri. Te simti marginalizat si neajutorat. Simti ca nu mai poti face nimic, esti secat de puteri. Acestea sunt cateva dintre "simptomele" depresiei. Daca te afli pribtre aceia, iti dau un sfat, pe care si eu l-am aplicat. Iubitul me, vazand ca am ajuns in starea asta, mi-a dat o agenta ( un caietel) si mi-a spus sa scriu toate starile mele, tot ce simt, tot ce imi doresc pe moment. Mi s-a parut o prostie, dar am facut-o. Ma ajutat enorm. Nu ma mai simteam atat de singura, stiam ca cineva ma asculta, apoi incet incet mi-am revenit, si stateam cu el s cu caietul in fata, iar iubitul meu imi zicea mereu dupa fiecare pagina citita : " vezi? Uite cat de puternica ai fost sa treci peste toate astea. " sper ca te-am ajutat. happy

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Pai se simt foarte tristi,fara energie, anxiosi, nelinistiti, abatuti, plang des...au uneori ganduri de sinucidere sau isi doresc sa moara..sunt melancolici..etc
dar depresia se trateaza cu medicamente de la doctorul specialist psihiatru de cele mai multe ori.

| Taduic a răspuns:

Urât, foarte urât. Prea multe întrebări și prea puține răspunsuri.

| Kenwill a răspuns:

Ya don't wanna try it trust me laughing

Imagineaza-ti ca cei ce sufera de depresie vor sa moara doar sa nu mai se simta asa.