| kate23451 a întrebat:

Salut..am scurgeri vaginale de culoarea maro. dar nu abundente..concretizez ca am avut contact sexual..si vreau sa aflu daca nu poate aceasta fi un simptom de sarcina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mai degraba poate sa fie vorba de o raceala sau infectie decat de simptom de sarcina, fa un test de sarcina oricum

| Danysan a răspuns:

Surgerile de culoare maronie nu trebuie sa aiba legatura cu o Sarcina. Uneori apar datorita si schimbarilor aparute in structura interna a Vaginului. Unii medici o numesc curatare a peretilor Vaginali.Scurgerile specifice Sarcinii sunt de culoare Visinie si apar in concordanta cu alte simptome cum ar fi :Greturi, luare in greutate, sensibilitate la miros, dureri de cap, stari de somnolenta, dereglari Menstruale daca ai avut o Menstruatie Regulata. Dupa o Saptamana de la intarzierea Ciclului poti sa incepi sa iti faci griji. Daca ai de gand sa faci un test iti recomand dupa 21 de Zile de la contact pentru ca atunci Gonadotropina da rezultatele cele mai precise.Deasemenea daca ai facut protejat nu ai de ce sa te Ingrijorezi, insa daca nu ai avut atunci nu se stie.Inca ceva si nu numai pentru Tine ci si pe toti cei care intra si intreaba -CHIAR DACA AI CONTACT SEXUAL CU EJACULARE INTRAVAGINALA NU RAMAI DECAT DACA ESTI IN PERIOADA FERTILA! Perioada Fertila incepe in a 11 Zi din Perioada Menstruatiei si termina in Ziua 17-18.In cazu in care ai o Menstruatie Neregulata cea mai Buna metoda e sa iti ei TEMPERATURA BAZALA -din fluctuatiile ei iti dai seama cand incepe perioada Fertila. Uita-te cand incepe la Tine Perioada Fertila si daca nu ai avut contact sexual in perioada respectiva atunci chiar si neprotejat daca ai facut in alta Zi probabilitatea sa Fi este Minima.

| Hαppiηеss a răspuns:

Depinde, poate fi semnul unui infectii.
Cosulta un medic ginecolog!

| SorinTudor a răspuns:

Dacă perioada este mai scurtă decât un ciclu normal, este cazul să-ţi faci un test de sarcină. FUNDA?

| giony54 a răspuns:

Este o infectie urinara, o gonoree, mergi la medic pentru ca se transmite prin contact sexual.