| JuSt222 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare, foarte serioasa.

Am 22 de ani si mereu am avut probleme cu nervozitatea, randament scazut la scoala, probleme cu atentia.
Randamentul la scoala a fost foarte slab pana dupa terminarea liceului.(Nu prea invatam) iar in momentele in care eram sub presiune, ma motivam si luam note de trecere.

Acum am inceput facultatea in Norvegia si am observat la mine anumite probleme de atentie.
1)Nu reusesc sa fiu atent constant la intreg cursuri, mereu imi zboara atentia la altceva, Nu reusesc sa imi iau notite, iar in momentele in care am de invatat teorie trec foarte repede prin ea.
Gresesc foarte mult din neatentie deoarece citesc gresit, sar peste anumite parti teoretice.
Imi aduc aminte in scoala generala si in liceu "Cum vrei sa le faci daca treci mereu peste teorie"? Din clasele mici am avut aceasta problema
2)Probleme foarte mari cu nervozitatea...Iau foc instant, nu pot sa ma controlez.
In momentele in care am luat foc incep sa arunc cu caietele, sa rup pixurile, sa distrug tot ce este in preajma mea.
Daca m-am enervat odata imi este foarte greu sa ma calmez si s-a mai dus o zi
3)Imi ia foarte mult timp sa termin anumite subiecte, de cele mai multe ori le incep si le las..Sar de la un subiect la altul,
4)Imi este foarte greu sa ma concentrez, visez cu ochii deschis mereu,
5)Gandesc foarte mult, vorbesc cu mine foarte mult, o voce care nu se mai opreste. Mentionez ca este dialogul meu interior care nu se opreste. si ma face sa am tot felul de vise.
6)Tot timpul trebuie sa fie cineva care sa ma ajute sa imi explice iar.
7)Tot ce este greu, ma
Am fost la doctor dar trebuie sa astept deoarece asa este sistemul in Norvegia

Se poate sa fie ADD/ADHD?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este posibil.

Insa la fel este posibil sa fie vorba de lene si de specificul mintii de a te pacali ca ai ADD/ADHD. Dupa felul in care ai expus situatia pari destul de convins ca este vorba de chestia asta. Multi cauta o scuza sau un motiv pentru lucrurile la care nu se descurca sau nu le merg bine si multi cad in capcana de a cauta numai motive care indica spre directia respectiva tocmai pentru a da vina pe chestia respectiva pentru esecurile lor. Este o chestie perfect normala si perfect umana.

Iti voi da un exemplu. Recent am avut niste probleme de sanatate si citisem articole din care am dedus ca este vorba de lipsa de fier pentru ca toate "semnele" pe care le gasisem pe internet indicau in directia respectiva. Mi-am facut analizele si nu aveam lipsa de fier, desi eu ma dusesem 99% convinsa cu ideea ca imi va iesi ca am anemie. Este de doua ori mai usor sa dai vina pe o astfel de cauza cand vine vorba de o problema de comportament si mai ales cand este vorba de un diagnostic care cuprinde o umbrela de simptome foarte usor de intalnit.

Ideea este ca toata lumea are problemele astea. Nici eu nu stiu pe nimeni care sa fie atent la cursuri 100%. La fel cum vad foarte putini studenti ca iau notite, cat despre felul in care fiecare invata..este o chestie individuala.

Nu spun acum ca nu este vorba de ADHD. Insa ADHD are niste simptome foarte usor de confundat cu lenea sau cu lipsa de control, care pot proveni dintr-o educatie nepotrivita tipului tau de caracter sau din cu totul si cu totul alte motive ecologice. Fara un control nu prea ai cum sa stii cu siguranta, asa ca cel mai bine astepti controlul decat sa sari la concluzii pripite.

| GreenVoid a răspuns:

Eu am auzit ca asa se manifesta deci ar putea fii.Ai incercat sa vorbesti cu cineva specializat in domeniu?

| floryn1993 a răspuns:

Https://www.alevia.com.ro/spirulin/spirulina-500mg.html in special tonusul fizic si nu numai, Am avut unele angose ca si cele enumerate mai sus. Cu incredere

| JuSt222 explică (pentru floryn1993):

Pentru ce anume?

| floryn1993 a răspuns:

Nervozitate concentrare, devii mai rabdator mai energic, Sustine Tonusul Fizic Si psihic si nu costa mult