| Eusuntoana a întrebat:

Voi ati facut caderi de calciu in perioada pubertatii?
Eu nu inteleg de ce incepand de la 12-13 ani fac. Am luat tratamente, dar "nu se opreste" caderea de calciu: vine si pleaca. E adevarat, ce-i drept, apare in momentele alea foarte stresante. Spre exemplu toata luna ianuarie am petrecut-o in stres maxim.
Mentionez ca sunt fata, am 15 ani, vreo 44kg si 1, 56m. Sunt cam slaba probabil, dar nu cred ca din cauza vreunei probleme de sanatate.
Zi de zi ma simt ametita, uneori ma ia cu lesin. Daca ma enervez/stresez incep sa ametesc si ma simt ciudat. Nu am probleme cu inima.
Nu inteleg de ce mi se intampla mereu. Am fost la controale si mi se tot spunea: epuizarea (asta prin clasa a7a, acum sunt in a 9a). Acum nu sunt epuizata ci stresata.
Ideea e ca eu imi fac analize vinerea asta: la calciu, magneziu, fier, chestii pentru tiroida etc.
Deci nu iau suplimente pana atunci. Ok... Dar cum sa fac sa nu pic pe jos? M-am "indopat" de lactate, de migdale, de cereale, de banane. Am spasme musculare si nu simt diferente prea mari. Sport fac, dorm cat trebuie. Mancatul mai greu...
Si pe langa toate astea mai e si o chestie psihica: uneori ma simt anxioasa, alteori fac atacuri de panica; nu-s un caz grav ca stiu sa ma calmez.
La ultima analiza imi iesise mai putin la fier si la calciu. La magneziu era bine, insa luasem MagneB6 de 3 ori pe zi deci cred ca nu se pune...

Ce as vrea eu sa stiu e daca si dvs. ati avut in perioada copilariei si ati descoperit motivul sau sa-mi dati niste sfaturi. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti stresata, consul de calciu si magneziu se dubleaza.
Cum nu prea manaci normal si sanatos, este evident ca nu ai ce sa asimilezi, deci calciul nu se duce unde est nevoie de el.
Suplimentele de calcu ca sa fie asimilate corect, trebuiesc luate intotdeauna cu Vitamian D3. Pentru tine mai este indicat si supliemntele cu Magneziu si Vitamina B6.
Cate 1 pastila de 2-3 ori pe zi, din toate.
Chiar daca magneziul este mai bine acum, trebuei continuata luarea lui, pentru urmatoarele 3-6 luni, ca sa te scape de anxietate, depresie, panica, stari de ameteala si epuizare.
Nu te stresa ca, vitaminele nu au efecte secundare, chiar daca sunt luate mai multe, ele nu strica si nu fac rau in corp.

| Eusuntoana explică (pentru Violleta2022):

Ok, multumesc. Am sa mananc mai mult, nu mi-a trecut niciodata prin cap ca fiind o problema desi toti imi spuneau asta.
Legat de magneziu si caliciu, doctorul mi-a dat 10 zile pe luna, timp de trei luni: calciu lactic 500mg (1/zi) si magneB6 (3/zi)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eusuntoana):

Docorul ti-a dat minimul necesar, dar tu ai nevoie de 3-6 luni cu dublu gramaj, ca sa acoperi defienta masiva si sa asimilezi un pic.
Nu vad sa-ti fii prescris vitamina D3, fara de care calciul nu se fixeaza.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă ai probleme cu anxietatea și atacuri de panică ar trebui să apelezi la un psiholog.
Cât despre alimentație ar fi bine să ceri sfatul unui nutrițiolog.