| MateiAlexxx a întrebat:

referitoare la cartilajele de crestere. As vrea sa stiu la cati ani se inchid la baieti.Eu am 17 ani jumate si as dori sa stiu daca mai am o sansa sa mai cresc cativa centimetri. Vreau sa specific faptul ca ma apuc de inot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Orice sport ajuta la crestere, nu conteaza varsta... Pe la 17 ani e cam definitiva, dar inca poti incerca fotbal, inot.

| LoLoZaurusRobert a răspuns:

Inotul nu stiu cat te va ajuta.

"In prepubertate şi pubertate, hormonii sexuali împreună cu STH determină un puşeu de creştere accelerat care se încheie în jurul vârstei de 15 ani la fete şi 17 ani la băieţi, când se închid cartilajele de creştere." Citat http://www.clinica-anima.ro/....../index.php

In jurul varstei scrie acolo... si asa este de cele mai multe ori, adica nu exact. Eu ma gandesc ca te-ar putea ajuta basketball-ul.