| Saurian92 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare sper sa ma poate ajuta cineva

Am 19 ani si 49 si 1, 67 inaltime de kilograme, sunt foarte slab si as dori sa stiu cum as putea si eu sa ma ingras putin. Ce as putea face?
Mersul la sala m-ar ajuta cu ceva sau ceva suplimente?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Mai bine ai merge la scoala decat la sala.

| Ambassaderåd a răspuns:

Man. in primul rand scrie corect: 19 ani, 49 de kg si 1, 67 cm. in fine. eu am inteles. fata de altii. Un mers la sala nu strica :) catva brand si mai greut un pic la varsta ta ca te sufla vantul. iti dau un user de pe internet- utube si gasesti orice la ei in asa fle sa cresti mare si aratos in timp :) -twinmuscleworkout -youtube.com sunt 2 frati gemeni ce au fost ca ine si acumas muschi, pachete. numai cat trebuie sa fii nu in exces si prea de tot :). http://www.youtube.com/playlist?list=PLD26A19D51BB717E8 Si ca au reusit au si site cu orice in el. gratis totul fata de altele care trebuie sa cumperi diferite secrete. dar nu sunt secrete.in acest sport- bodybuilding sau fitness

| Saurian92 explică (pentru Ambassaderåd):

Da scuze asa am vrut sa scriu si eu numai ca am uitat sa specific si inaltimea si am trecut-o la final
De aceea a iesit asa cum a iesit, mi-am dat seama prea tarziu si nu am mai putut edita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mersul la sala te va ajuta sa pui masa musculara,luand, astfel, in greutate.Nu e nevoie de suplimente, dar daca-ti doresti sa iei(in cazul in care consideri ca ar fi necesar), cere sfatul medicului inainte.In schimb, va trebui sa faci ceva modificari pe plan alimentar.Este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte,de preferat, sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.La micul dejun poti adauga braza/cascaval si legume proaspete(rosii sau castraveti). Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si cativa ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chipsuri,sucuri si alte porcarii din comert(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(le poti consuma si la micul dejun),fructe uscate,nuci, alune, migdale sau fistic.Cu timpul se va vedea diferenta.Succes.

| Saurian92 explică (pentru anonim_4396):

Sunt inca elev, in fiecare dimineata inainte sa ma duc la scoala manc cereale, la scoala duc cu mine zilnic 2 sandwich-uri iar cand vin de la scoala manc de obicei doar felul 2 si seara manc destul de bine happy
Poate fi o problema faptul ca fumez happy?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Saurian92):

Lucrul acesta depinde de fiecare persoana in parte, dar da, fumatul poate reprezenta o piedica in incercarile de a lua in greutate.Incearca sa renunti la fumat, e mai bine din toate punctele de vedere.