| xyzfinish a întrebat:

Salut.Am si eu o mica problema:in urma cu vreo doi ani am fost operat de apendicita si au aparut mici complicatii in timpul operatiei banuiasc(am avut trei incizii in loc de una). Dupa operatie am observat ca mi s-a deformat testiculul stang, s-a mai lasat fata de dreptul si am mai observat ca s-a mai micsorat.Nu pot spune ca ma doare, dar am mereu o senzatie de greutate la testicul.Am fost la doctorul care m-a operat de apendicita(atunci nu era mare diferenta dintre testicule) si mi-a spus:,, pune niste gheata daca te doare". Anul trecut(asta vara) am fost la alt medic care m-a consultat si mi-a spus sa vin alta data ca el inca nu poate sa-mi dea un diagnostic.Eu cred ca am varicocel.Va rog, ceva sugestii.Cum e cu varicocelul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Uite aici un articol, http://www.doctor.info.ro/varicocel.html
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricare barbat are un testicul mai mare, nu este din cauza operatiei, este la fel ca si sanii la femei.Ia sa fi 'mneata cu bagare de seama la sanii multor femei sa vezi ca am dreptate dar sa nu te apuci sa-i palpezi ca s-ar putea sa fi palmat, mai pe sushtachewinking

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Un testicul este normal mai mare ca celalalt.
Daca nu ai si alte complicatii nu ai de ce sa te temi.
Medicul nu a putut diagnostica pentru ca nu a avut ce diagnostica.

Sanatate!

| xyzfinish explică (pentru DraudeS):

Cum sa fie normal sa ai diferenta intre testicule.Si nu e numai difarenta; mai e si deformarea si lasarea(astea cred ca sunt complicatii). Sper ca am fost destul de explicit.

| AdrianL a răspuns (pentru xyzfinish):

Scuzele mele daca nu te-am inteles prea bine.Eu zic sa te duci la un doctor serios care face treaba si sa nu mai astepti poate e ceva serios cine stie, nu vreau sa te sperii.

| DraudeS a răspuns (pentru xyzfinish):

La femei, un san este mai mare ca celalalt, iar la barbati testiculele.

Sanatate!

| xyzfinish explică (pentru DraudeS):

Bine,prietene! Sa presupunem ca ai dreptate la faza cu diferenta...Dar diferenta despre care vorbesti tu este de neobservat(isesizabila), in timp ce eu vorbesc de ceva anormal, vizibil de la prima vedere.Eu nu trebuie sa stau sa ma holbez mult ca sa vad diferenta dintre testicule.Si ca sa constati diferenta dintre sanii unei femei trebuie sa te holbezi si sa pipai ani de zile.

| DraudeS a răspuns (pentru xyzfinish):

Buna ziua!

"Prietene", sunt persoane carora diferenta este mai vizibila decat crezi.
Daca dramatizezi pe aceasta tema si acum, nu inteleg de ce nu ai consultat un medic?!?

Sanatate!

| AdrianL a răspuns:

Pai nust daca e vreo problema sau ceva da si eu am problema asta happy adica unu e mai lasat decat celalalt, da nu simt nimic deosebit si eu zic dupa mine ca e normal daca nu te doare si nu iti da stare de discomfort.

| xyzfinish explică (pentru AdrianL):

Ba da am stare de discomfort.Nu v-am spus ca am o senzatie de greutate, ba chiar uneori pot spune ca am si o senzatie de durere.Deci un discomfort contunuu.