| Paraschiv08 a întrebat:

Salut
Am si eu o problema...
Am 17 ani si am acnee ( coșuri ) am mai spart din ele si mi-au rămas semne de la cum le-am spart.
Poate sa imi spuna si mie cineva cum as putea scăpa de coșuri si de acele semne, poate e prea mult când spun sa scap, cel puțin sa mai reduc din ele...
Am fost la doctor mi-a dat o crema dar nimic... poate ma ajuta cineva care a trecut deja prin asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Igiena joaca un rol important in aparitia acneei! Spalarea cu apa cald si sapun de 2-3 ori pe zi, obligatoriu dupa ora de sport, dupa ce zoci fotbal sau ieis la plimbare in aer liber, spalarea seara, inainte de culcare, ca sa cureti tenul, dimineata la trezire samd.

Mancarea este alt factor care influenteaza aparitia acneei, in special prajelile, tocaturile, grasimile si afumaturile.

| Sunshine123 a răspuns:

Eu trec prin asa ceva chiar acum, am 17 ani si au inceput sa se mai reduca odata cu varsta, sfatul meu e sa incerci cu aloe vera gel, sa incerci sa nu le rupi sau macar fereste-te de oglinzi. Daca cu aloe nu merge incearca roacutane si zineryt. Dar orice ai face nu le strange. O sa ramai cu gauri.