| Pasla a întrebat:

Salut, am si eu o problema care ma apasa groaznic de cateva zile. Simt o arsura grava, urmata de o imflamatie puternica dupa ce utilizez manusi din latex. Sunt speriat sa nu am alergie si la prezervative. Mai are cineva problema asta? Ce as putea sa fac? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

MANUSI (de menaj/chirurgicale)
1.)-- Mănușile din LATEX sunt fabricate din cauciuc natural și sunt biodegradabile.
2.)--Mănușile din NITRIL sunt fabricate din cauciuc sintetic și constituie alternativa pentru persoanele alergice la latex.
3.)-- Mănușile din vinil reprezintă alegerea ideală pentru un nivel crescut de durabilitate sau protecție. Avantajul acestor mănuși este cel al prețului scăzut.
PREZERVATIVE
Este important sa fie cunoscute urmatoarele informatii despre materialele din care sunt realizate prezervativele : latex, poliuretan, poliizopren sau fibre naturale,
1.)-- Latexul este cea mai frecventă materie primă pentru prezervative. Se întind mai bine și mai ieftin. Dezavantajul este că în 15-20% din cazuri are loc o reacție alergică, la femei se manifestă prin arsură în vagin.
2.)-- Poliizopren, un material revoluționar, foarte moale și confortabil, aproape invizibil si de ne… simtit?
3.)-- Poliuretan - preia primele linii de rating. Prezervativele pentru bolnavii de alergie care suferă de o lipsă de sensibilitate. Sunt strânse la penis, îi iau temperatura, sunt foarte durabile și pentru orice lubrifiere.
4.)-- Tactilonul este un material rar, care are caracteristici similare cu poliuretanul. Din aceasta fac prezervative subțiri și durabile.
5.)--Prezervative dintr-un fragment de intestin de miel, material organic. Este preferat de cologiști, deoarece nu poluează mediul.
Rezulta ca exista o gama variata de produse si ai posibilitatea sa alegii ceea ce ti se potriveste. Multa sanatate!

1 răspuns:
| 90210 a răspuns:

Este posibil sa ai alergie la latex, dar stai linistit in privinta prezervativelor, exista si alte materiale.