| FakeIllusionss a întrebat:

Acum 2 zile, seara, am simtit o intepatura puternica in piept si in partea dreapta a maxilarului. Ma durea pieptul foarte tare si ma apasa si nu aveam aer. A durat cateva secunde dar a fost foarte intens si m-am speriat foarte tare. Am inceput sa am palpitatii si sa tremur si ma durea degetul mic de la mana stanga si inima..si inca repir greu si-mi simt pieptul greu uneori. Am cateva probleme cu inima dar la ultimul control medicul mi-a spus sa stau linistita pentru ca merge spre bine. Am de gand sa merg la medic, dar as vrea sa stiu daca e de la inima sau ar putea fi o lipsa de calciu/magneziu/etc. Multumesc anticipat happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Din descrierea ta, cred ca este vorba de o lipsa de calciu ori de magneziu care ti-a provocat un junghi intercostal. Daca durerea era localizata intr-un punct, atunci cu siguranta este vorba de un junghi intercostal. Simptomele pe care le-ai avut mai tarziu este posibil sa nici nu aiba legatura cu acea durere si sa fie doar un efect psihosomatic.
De regula, durerile de inima nu sunt asa cum le-ai descris tu. Oricum, daca spui ca ai anumite probleme cu inima, cel mai bine ar fi sa mergi la doctor cat mai curand, pentru a fi sigura.

| EUgenERATION a răspuns:

De la inimă zic eu! nu lăsa așa, deși nici el nu prea are cum te ajuta; mai mult îți distruge sănătatea! În unele situații, medicii te pot salva, dar medicamentele nu prea! Oricum, mergi și spune-i de asta!