| Vladka a întrebat:

Am si eu o problema.De 2 zile ma doare ovarul drept si plus la aceasta imi intirzie menstruatia prea mult si prea des,uneori chiar cu o luna mi-a intirziat si nu a fost prima data, am aproape 2 ani de cind mi s-a inceput menstruatia si inca nu s-a regulatsad si atunci cind am ciclu scurgerea este minora, citeva picaturi si gatasad.Am 15 ani si inca nu am avut prima vizita la ginecolog si imi este cam frica sa ma adresez.Va rog atutatima cu citeva sfaturi in privintea aceasta. Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crissu3005 a răspuns:

Faptul ca iti intarzie menstruatia esti destul de normal pentru varsta ta, de asemenea si faptul ca si cantitatea este minora. Durerea in schimb este o problema, ai putea avea o raceala sau poate altceva. Poti samai astepti cateva zile sa vezi daca iti trece durerea, dar daca nu te remediezi in maxim 3-4 zile ar trebui sa mergi la un ginecolog.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă ești virgină, NU ai ce căuta la ginecolog, în schimb poți face dozările hormonale la endocrinologie, un ecograf pelvian.
Ceaiul de crețișoară cu urzică stimulează reglarea menstrei în mod natural, trebuie luat trei săptămâni cu una pauză, cel puțin trei luni de zile consecutiv.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| trisoru a răspuns:

Nu e vorba de funda ci de sanatatea ta. Maine la prima ora fa-ti programare, nu e vorba de speriat sau stiu eu, sunt cazuri cand intarzie si 2 luni2 luni jumate, pentru binele tau fa bine si du-te la medic apoi anunta-ne ce ai rezolvat, BAFTA

| XoXoAlee a răspuns:

Cel mai vbine ar fi sa mergi la doctor si sa-i povestesti

| adytzagdw a răspuns:

Parerea mea e sa te duci la doctor, el stie mai bine decat toti de pe site ce se intampla.