| sfdshsnsa a întrebat:

Salut, am si eu o problema.de vreun an de zile ma confrunt cu o problema, vederea.Mereu cand icnerc sa privesc in indepartare imi lacrimeaza ochii... port ochelari de protectie am dioptria doar -0, 25, ii port doar la calculator, scris, citit, televizor. Tin sa mentionez ca monitorul de la calculator este tub nu este plasma sau LCD... Ce sfaturi imi dati sa mi se imbunatateasca vederea.Imi este frica sa ma duc la un control ca o sa-mi dea ochelari permanenti, va rog nu-mi ziceti sa ma duc la doctor pentru ca nu o sa o fac. Vreau doar sa nu mai lacrimez tot timpul.Mersi de ajutor. Dau funtita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Razvan, pana nu m-am dus la oftalmolog, si eu credeam, ca nu am nimic, ca doar imi obosesc ochii, dar crede-ma, oricat de mica ar fi dioptria, ea creaza un stres pentru ochi, un efort in plus, iar ochelarii potriviti schimba la 180 de grade lucrurile. Nu te mai incapatina, si du-te la oftalmolog! O sa-mi multumesti mai tarziu, ai sa vezi.winking

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Razvan, si eu am o problema asemanatoare. Mi-am stricat un pic ochii in ultimii 2-3 ani, stand la calculator. Mi-am luat ochelari de vedere, dar si cu protectie pentru calculator (2 in 1) si ma simt acum mult mai bine. Nu-mi mai lacrimeaza ochii, nu ma mai dor, nu ma ustura, nu mai sunt atat de sensibili la lumina, nu ii mai simt uscati, de parca as avea nisip in ei. oh go on Cand m-am dus la oftalmolog, m-am dus pentru un control de rutina si eventual, niste picaturi pentru ochi, dar m-am ales cu o pereche de ochelari, care apropo, imi plac foarte mult, desi oricum ii port doar in casa. Am dioptriile tot cam ca si ale tale. Deci, dupa parerea mea, fara ochelari adecvati n-ai cum sa scapi de tot de aceasta problema, poti doar sa mai calmezi ochii cu niste picaturi. Insa daca nu vei purta ochelari de vedere, situatia nu are cum sa se amelioreze, doar se va agrava in timp, vorbesc foarte serios! Succes si sanatate multa!winking

P. S. oftalmologul meu mi-a mai sfatuit, ca la fiecare 30-50 de minute de stat in fata monitorului de calculator, sa fac o pauza de 15 minute, in care sa ma uit undeva departe, pe geam de exemplu. Ar fi bine, ca si tu sa urmezi acest sfat.winking

NOname
| NOname a răspuns:

@Razvan, dragule, dar cine ti-a spus, ca va trebui neaparat sa-i porti si afara?! O sa-i porti doar in casa, mai ales cand vei sta la calculator, televizor. Ai prefera sa suferi in continuare (stiu, ca nu e deloc placut), sa-ti distrugi de tot ochii? Nu fi copil, du-te la oftalmolog! Poti sa-ti alegi o rama pentru ochelari foarte moderna, fashion, una care o sa-ti stea foarte bine (eu asa am facut, chiar daca in casa nu ma vede nimeni, dar e placut, cand ma privesc in oglinda) si o sa vezi, ca o sa te simti foarte bine purtandu-i si chiar te vei indragosti de ei.winking Ceea ce trebuie sa intelegi foarte bine, e ca alta solutie mai buna nu gasesti, pentru ca ea nu exista! Numai bine! happy

| tyana a răspuns:

Ar trebui sa porti lentile de contact Razvan daca nu vrei sa porti ochelari. Miopia avanseaza(necesita purtare in permanenta a ochelarilor)si probabil ti-a crescut dioptria si ai nevoie de alti ochelari.Lacrimezi tot timpul pentru ca ochiul sufera.Mergi neaparat la un control si intreaba medicul daca iti recomanda lentilele de contact.Multa sanatate!

| sfdshsnsa explică:

Chestia este ca eu ii simt mereu uzi, si niciodata uscati. Daca icnerc dimineata sa privesc in indepartare nu am niciun fel de problema.cred ca imi obosesc ochii foarte repede. straight face

| sfdshsnsa explică:

Nu pot, nu vreau sa ies cu ochelarii afara sad

| sfdshsnsa explică:

crying Pur si simplu nu vreau sa fac asta... straight face

| chupachups1234 a răspuns:

Chiar daca n-o s-o faci, eu iti zic; n-ai alta solutie decat sa mergi la oftalmolog, altfel o sa se agraveze.
Poate nu iti da ochelari, ci niste picaturi sau ceva. happy

| Duster a răspuns:

Mi se pare ca si eu am aceeasi diptrie.Eu te sfatuiesc sa mergi la doctor, probabil ca iti va da okelari, ii vei purta cativa ani acolo, si pe urma gata(asa mi-a spus doctorul)oricum, daca mai stai situatia s eva inrautatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tocmai ca asta e cel mai bine, sa te duci la un doctor si sa vezi ce iti spune, nu astepta sa se agraveze ca nu se stie din ce cauza iti lacrimeaza.ai putea sa iti faci un control si totul o sa fie bine.nu o sa iti dea ochelari permanenti.si iti recomand sa iti cumperi un LCD(cat mai ieftin posibil daca nu ai bani) ca cele cu tub afecteaza...

| ValeanuAndrei82 a răspuns:

Mananca morcovi, incearca sa nu consumi in exces deoarece ti se face portocalie pielea, unul pe zi e destul. Si daca te duci la doctor nu te speria, nu o sa-ti bage laserul ocular in ochi decat dupa 18 ani.

| ioanaoancea a răspuns:

Probabil ai canalul lacrimal infundat, doar ca din pacate trebuie sa-ti spun ca doar medicul te poate ajuta, iti recomnad un medic bun la Audio_optica, daca esti din Buc, nr de tel:021. 305. 72. 51

| alexandra_1463 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema ca si tine.si exact 0. 25 ...insa eu nu port ochelarii decat prin casa.chiar daca vederea o sa mi se strice, ...sfaturi.nu stiu