| MeAndMe1000 a întrebat:

port ochelari si nu stiu ce sa fac ca sa nu imi mai creasca dioptria.Nici nu s-a implinit un an de cand am fost la control si simt ca mi-a crescut iar dioptria.Va rog, spuneti-mi ce as putea face ca sa nu mai port ochelari, iar dioptria sa mi se micsoreze!
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| NuAmGăsitNume a răspuns:

Eu am miopie si mi s-a spus ca dioptriile o sa imi creasca pana in 20 de ani. Si asa va fi si la tine dar nu se vede pe ochelari (daca ai miopie ca mine). Dar orice ar fi, se rezolva cu operatie sau porti lentile de contact daca te saturi de ochelari.

| νєησм a răspuns:

De purtat ochelari trebuie sa porti toata viata pentru a stopa marirea dioptriei, nu pentru a o elimina.Cu atat mai putin pentru a o micsora.

| BonaNote a răspuns:

Nu cred ca este vreo metoda pentru a scadea dioptria insa si eu port ochelasi si acum 3-4 ani aveam 2, 7 la ambii ochi. Acum am 3, 5 si 4. Am fost la control luna asta in 8 si o sa'mi scada dioptria cu 1, 5... deci o sa ajung la 2 si 2, 5. Totul vine de la sine. Daca nu stai foarte mult in fata calculatorului o sati scata si mai mult. Eu stau 10+ ore... Bafta!
Funda?

| iRock a răspuns:

Buna AnimeSakuro. Nu este un motiv neaparat de ingrijorare,pentru ca asta se intampla in cazul miopilor. Dioptriile vor creste odata cu trecerea anilor,dar depinde si de tine... poti evita cresterea radicala a dioptriilor,doar trebuie sa te ingrijesti. Daca o sa ai dioptrii foarte mari mai este o solutie si OPERATIA,dar si aceasta riscanta si tot o sa porti ochelari,chiar si dupa operatie pentru ca,odata ce i-ai stricat, nu o sa ii mai poti repara, niciodata (in cazul miopilor). O zi frumoasa!