| Marius0511 a întrebat:

Am si și eu o bunică bolnavă de alzheimer(boala caremea te face să uiți totul).Nu poate sta locului nici măcar o secundă, strică tot ce prinde, umblă prin lucrurile din casă, le ascunde, nu doarme.Aș vrea să știu dacă există anumite jucării sau obiecte care să îi distragă atenția să o facă să stea locului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu e copil sa se joace.
Bunica ta s ar putea să aibă nevoie si de niste sedative pe lângă medicatia antidementiala deoarece cea din urmă o agita.

| fluture156 a răspuns:

Noaptea ii trebuie cu siguranta somnifere, iar ziua exista anumite medicamente care liniștesc, spre exemplu cum sunt cele cu extract de valeriana, dar mai puternice.
Ar fi foarte bine pentru ea dacă si-ar gasi ceva cu ce sa isi ocupe timpul, însă e destul de greu pentru ca bolnavii suferinzi nu reușesc să îți capaciteze atenția asupra unui lucru.