| Costel979 a întrebat:

Salut, am tot timpul mâinile si picioarele reci, am inteles ca e de la circulația sângelui, a mai avut cineva? M-as duce la doctor să fac niste analize dar să stiu să nu ma duc degeaba, adică dacă are să îmi dea un tratament ceva ca vreau sa scap de asta, dau fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

Da, poate fi de la circulația periferica sau de la anxietate.
Am avut dar de la anxietate.ca tratament pana mergi la medic recomand ginkgo biloba este bun pentru circulație și nu numai.

13 răspunsuri:
| Costel979 explică (pentru Invictusman):

Eu am asa un fel de anxietate, dar am circulația proasta de la anxietate sau invers?

| Invictusman a răspuns (pentru Costel979):

Da, de la anxietate.In cazul anxietatii, manifestarile fizice sunt maini si picioare reci, transpirate sau senzatie de furnicaturi in diverse zone ale corpului.

| Costel979 explică (pentru Invictusman):

Am ce spui tu, simt furnicaturi in zona coloanei, ce as putea face?

| Invictusman a răspuns (pentru Costel979):

Sa mergi la un medic specialist, psiholog /psihiatru nu exista din păcate alta varianta, totuși poți încerca o mini schema de tratament care ajuta puțin pe anxietate dacă nu vrei sa apelezi la psihiatru,, te duci la farmacie și îți cumperi ceai de sunătoare și îți iei pentru o luna magne b6, dacă după 2 săptămâni nu vezi ameliorări atunci va trebui sa apelezi la un psihiatru pentru a evita anxietatea sa devina cronica, atunci va fi foarte greu de tratat chiar si cu tratament. Sănătate multa îți doresc amice.

| Costel979 explică (pentru Invictusman):

Stai putin frate, ca nu am zis de la început ce trebuia, am fost la un medic psihiatru, mi-a dat să iau menant, dar mi-a zis să iau una pe zi, dar pe prospect scrie ca se iau două pe zi si eu nu stiam ce sa fac si nu am mai luat, mi-a decedat unul dintre părinți cand aveam 11 ani, acum am 17, cred ca am anxietate de vreun an doi dar pana acum nu am observat sau poate era ceva mai usor sau nu stiu, si acum am crezut ca am anxietate din cauza ca nu am circulația sângelui bună, dar nu stiu ce sa fac, dă-mi tu un sfat

| Costel979 explică (pentru Invictusman):

Dar am mai citit ceva pe net ca poți dezvolta anxietate dacă fumezi si te lasi, si eu am fumat pe la 12-13 ani dar nu foarte mult si m-am lăsat după ca mi-am dat seama ca nu făceam bine, acum nu stiu ce sa fac ca nu am pe nimeni să mă îndrume

| Invictusman a răspuns (pentru Costel979):

Sa mergi la alt psihiatru și sa respecți cu sfințenie tratamentul. Medicul psihiatru decide câte sa iei și câte nu, el de altfel decide dacă vrea sa crească doza sau nu în funcție de rezultatele scontate.

| Costel979 explică (pentru Invictusman):

Dar asta e singurul din oraș, acum ce sa fac sa ma duc inapoi la el si sa ii spun ca nu am luat cum trebuia tratamentul?

| Costel979 explică (pentru Invictusman):

Mie imi trebuie medic pediatru, ca nu am încă 18 ani si asta e singurul, si pare o sa mai pot da de permis?

| Invictusman a răspuns (pentru Costel979):

Da, nu o sa se întâmple nimic, nu îți va spune nimic medicul dar ai mare grija data viitoare sa nu mai întrerupi brusc tratamentul fiindcă vei avea probleme gen sindrom de discointinuitate sau sevraj, te vei simți foarte rau, tratamentul trebuie întrerupt treptat la indicația medicului specialist, nu mai citește ce scrie pe prescripție medicul psihiatru decide câte pastile sa iei și ce doza este recomandata. Ține-te de tratament si nu îl mai întrerupe dacă vrei sa te faci bine.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Dacă nu ai fost diagnosticat cu episod psihotic ci cu anxietate atunci da, poți da de permis dacă ai doar simptomele menționate de tine.

| Costel979 explică (pentru Invictusman):

Am inteles, asa am sa fac, dar oare este cronica la mine? Tu ai putut să scapi de ea, sau o tii sub control?

| Invictusman a răspuns (pentru Costel979):

O țin sub control. Nu este cronica, la cea cronica sunt o mulțime de simptome.eu am fost diagnosticat cu anxietate cronica, eu am și atacuri de panica. Dacă te vei tine de tratament sunt șanse mari sa scapi de anxietatea descrisa de tine. Iti doresc multa sănătate și fă-ți programare la medic nu amâna!