| Loredana123 a întrebat:

Eu am circulatia sangelui foarte proasta si am mereu mainile si picioarele mereu reci chiar si iarna cu toate ca merg mult pe jos si fac mult sport! Cum as putea sa-mi imbuatatesc circulatia sangelui? Va multumesc anticipat pentru raspunsurii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna! Si eu am problema asta. Nu poti scapa de aceasta problema, insa o poti ameliora facand urmatoarele lucruri :
1 Sa vitaminizezi corpul (multivitamine)
2 Sa consumi combinat : Omega3+GinkoBiloba+Capsule de Usturoi.
3 Sa-ti cumperi sosete termice:
http://www.dimisport.ro/......-grupa.htm
4 Sa faci miscare cat mai multa, si sa mananci bine.
(ps: sa stii ca stilul de viata -ce mancam, cum dormim, cat mancam -sunt principalele cauze ale problemelor noastre de sanatate)
O zi buna

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Aceeasi problema am si eu.Aceste probleme apar la persoanele care sufera de ateroscleroza,anemie,hipotiroidism,a fluctuatiilor hormonale din preajma menstruatiei, lipsa de substante nutritive din sange(cure de slabire, boli de nutritie).
Multe lucruri nu prea ai ce sa faci, decat sa ai grija sa te imbraci gros(iarna), sa folosesti doar bumbac.Mai poti bea ceai de paducel(este vasodilatator permitand sangelui sa circule mai repede), ceai de arnica(imbunatateste circulatia, incalzeste extremitatile) sau GINKGO BOLOBA(puternic vasodilatator central si periferic, mentine elasticitatea vaselor), dar NU SE ADMINISTREAZA SEARA pentru ca da insomnii.Usturoiul,iar este bun, este vasodilatator, subtiaza sangele.
La farmacie gasesti tot ce ti-am recomandat.Mai poti lua Omega 3, vitamina C, dar, ca un sfat astea poti sa le iei din alimente:peste, fructe, legume.