| CassiusAlexander a întrebat:

Salut. Am un nepot de 17 ani care vrea să se vaccineze, dar nu-l lasă părinții, sunt conspiraționiști. Eu n-am cu ce să-l ajut că nu-i sunt tutore. Se poate vaccina oare fără părinți, pe baza buletinului sau trebuie să aștepte până face 18 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| JustDeedee a răspuns:

Trebuie să fie major ca să se poată vaccina fără acordul părinților.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Parintii sunt conspirationisti si juniorul e in extrema cealalta, sa inteleg? Sa mai astepte pana face 18, ce e atita mare tevatura. Daca nu are diabet sau alte comorbiditati, poate sa ia linistit Covid si fara vaccin. happy

| Catrice a răspuns:

Mama nepoți de 17 ani... ești bătrân răuhee hee
Dacă face 18 pana la finele anului sa mai aștepte pana atunci.

| JustDeedee a răspuns (pentru Catrice):

Nu e neapărat.winking

| Kampion a răspuns (pentru Catrice):

Poate sa ii fie unchi, nu neaparat bunic, la asta te-ai gandit?

| Catrice a răspuns (pentru Kampion):

Poate sa fie o gluma, la asta te-ai gândit?

| RobertMoon a răspuns:

Trebuie sa astepte sa faca 18 ani ca sa se vaccineze singur. Situatia asta ne arata din nou ca noua generatie are mai mult creier.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RobertMoon):

Romeo, ca de obicei, baga strimbe. Are sanse mai mari sa moara calcat de masina sau sa faca toxinfectie alimentara de la vreun fast food decat reactii NASOALE de la vaccin.

| RobertMoon a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca citeai atent iti dadeai seama ce am vrut sa spun big grin Ma refeream la faptul ca el gandeste mult mai bine fata de parintii lui care i-au interzis vaccinul, el vrea sa se vaccineze, iar ei nu-l lasa, cam asta e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RobertMoon):

Am inteles ideea. Deh, mai sunt si cazuri de astea...

| dinaprilie a răspuns:

Psstt..baiatu baiatu..iti dau doua doze la pret de una? Aa aa, ce zici?
Sa deuna plangere la politie, la dzeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mearga sa le spuna la centru asta poate il ajuta cu ceva.

| isemilia a răspuns:

Trebuie sa aiba 18 ani cel putin ca sa faca fara acordul parintilor.

| Vasile2003 a răspuns:

Trebuie să aștepte până face 18 ani dacă nu îi dau voie părinții...