| FyZz a întrebat:

Anestezia facuta de dentis e 100%? Numai simti nimic? Adica e ca si cum nu ai avea nerv? Si da... mi-e foarte frica de dentist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot simti.Mai ales daca iti umbla la nervul dintelui.Nu vreau sa te sperii dar asta e adevarul.Care nu simte absolut nimic reprezinta niste cazuri izolate.

| ingerashhhh a răspuns:

Nu vei simti nimic, nu te ingrijora. Trebuie sa mergi la dentist sa faci tot ce ai nevoie, e foarte important sa ai dantura sanatoasa. Bafta

| RAY a răspuns:

Eu anul trecut am scapat de o masea nu am simtit nimic, din fericire o masea de minte a crescut acolo

| Anna121 a răspuns:

Da, n-ai sa simti nimic, stai linistit. Eu mi-am extras recent 2 masele, si chiar nu simti nimic. Poate doar cum impinge maseaua / dintele ca sa iasa, dar nu e nimic dureros. Oricum te intreaba ce simti, ca sa fie singuri ca anestezia si-a facut efectul. Daca iti scoti o masea sau un dinte de jos, iti dai seama in momentul in care o sa te puna sa-ti clatesti gura, fiindca nu o sa ai stabilitatea asupra buzei. Daca iti scoti de sus, o sa-ti simti obrazul, ca si cum ar fi din guma, si buzele la fel.

| allyn333 a răspuns:

Mai detaliat putin, pentru ce iti face anestezie, depinde de la caz la caz.