| RaduuT a întrebat:

(pentru context am 14 ani)Trebuie sa imi scot un nerv la o masea. Am fost odata sa ma consulte doctorul, iar el a zis ca trebuie scot nervul. Pe mine m-a luat "ca din oala" pentru ca nu mi-a zis ca o face atunci. Mi-a facut anestezia pe viu cu un ac, mi l-a bagat sub limba in gingie si in falca. Nu s-a anesteziat. A facut o a doua oara si a treia oara. Nu s-a putut anestezia si eu am plecat acasa. Asta acum vreo 2 luni. Asta fiind prima mea vizita la dentist, imi este foarte frica de el si aici vine intrebarea mea: Se poate face anestezie generala pentru scoaterea nervului maselei? (Chiar nu pot trece peste frica)(Raspunsurile la misto vor fi raportate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| and0ra a răspuns:

Ma indoiesc ca poate face asa ceva. Totusi s-ar putea, dar depinde de locul in care mergi (ma refer la doctor), nu cred ca toti denistii te pot anestezia total pentru ca trebuie sa stie dosajul corespunzator. Preferabil ar fi sa il anunti din timp ca vrei asta, nu cand esti deja acolo. Pentru ca daca nu poate face el anestezia generala, poate chema un anestezist, adica cineva care se ocupa cu asta, ca sa o faca.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru atat lucru nu se face anestezie generala.

| Catalin77945 a răspuns:

Nu prea, dar poti sa-i spui ca inca te doare si sa-ti mai faca anestezie locala simpla, adica in cazul meu la 2 nervi la masea am avut nevoie de peste 10 ca sa nu mai simt cum dadea cu acul si 'burghiul lui', spune-i ca tot te doare si sa-ti mai faca pana macar devine acceptabil