| Anonimul205 a întrebat:

Salut, as dori sa merg la psihiatru pentru medicamentatie de anxietate/depresie, eu am fost sub tratament cu cipralex si anxiar acum un an cand am renuntat, eu am vazut alt medicament tot cu reteta si as dori sa intreb medicul daca pot sa il iau pe acela insa nu mai retin numele. Puteti sa imi scrieti mai multe medicamente antidepresive cu reteta? Poate il recunosc dupa nume

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Medicul stie ce trebuie sa-ti recomande. Poate cel de care spui, nu este indicat pentru tine. Curios ca depresia a devenit o moda. Dar doar in mintea celor care se vaită.

| Anonimul205 explică (pentru darrio2007):

Probabil nu am explicat corect, nu i-au pastile fara medic, am vazut un medicament dar nu mai retin numele si as dori sa discut cu medicul despre acest medicament. Eu am depresie si anxietate mixta cu diagnostic spus de medic, nu m-am trezit peste noapte sa ma consult singur. happy

| Eireann a răspuns:

Medicamentele se iau la recomandarea medicului si daca se dau cu reteta este fiindca pot avea efecte adverse periculoase, etc. De asta un medic studiaza 10 ani (facultate +rezidentiat+ specializare) ca sa iti dea un medicament potrivit, nu unul care nu stii cum se cheama dar il recunosti daca vezi cutia. Daca cel prescris nu functioneaza ii spui medicului si el schimba doza sau schimba medicatia.

| Anonimul205 explică (pentru Eireann):

Dar cine a zis ca voi lua un medicament pentru ca mi se pare frumoasa cutia? Am zis ca ma consult cu medicul (oricum nu pot cumpara acel medicament fara reteta). Dupa cum am spus sunt diagnosticat de medic cu anxietate si depresie mixta, tot ce vreau este sa aflu acel nume de pastile pentru al sugera medicului

| alina2k18 a răspuns (pentru Anonimul205):

''Am zis ca ma consult cu medicul''
''nume de pastile pentru al sugera medicului''
In nici o tara de pe planeta asta medicul nu se consulta cu pacientul in privinta tratamentului si nici nu ii sugerezi tu substante medicamentoase cu precadere in specializarea psihiatriewinking
E chiar lipsa de respect fata de meseria lui -nobila- sa faci gesturi din astea.

| Eireann a răspuns (pentru Anonimul205):

Sertraline sau amitryptaline ( este folosit si pentru dureri nevralgice sau migrene) - astea sunt prima linie pentru depresie si anxietate. Sunt denumiri generice, medicamentul poate sa aiba alta denumire commerciala asa cum fluoxetine este denumirea generica a medicamentului care se vinde sub denumire de Prozac.

| LifeLust a răspuns (pentru alina2k18):

Daca nu se consulta cu pacientul atunci nu era medic, era robot de dat medicamente. Daca nu-i in stare sa raspunda la o intrebare usoara si se simte nerespectat atunci a facut 10 ani degeaba ca la comunicarea cu pacientul e zero.

De fiecare data trebuie sa le spun medicilor ca nu am reactii bune la Ibuprofen, si ce mai iau pentru alte boli si ce boli am. In general ma uit la studii sa vad cat de eficient e medicamentul si daca este ceva mai bun, dar am medicii mei preferati care dau topul medicamentelor, de ex. Erdosteina nu Extract de Iedera ca expectorant ca ma chinuie, ceea ce apare si in studii ca superior. Nu intotdeauna se da ce e mai bun. De asemenea studiez interactiuni dintre medicamente sa vad daca merg impreuna si efecte adverse. Imi fac liste si decid, iar doctoriineori daca nu le iei ce prescriu nu au alternativa decat sa iti prescrie ce iei decat nimic. De ex. nu suport picaturile nazale ca sunt prea amare. Si nu dau banii pe ele daca nu le iau. Trebuie sa-i spun medicului asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
1. Antideprin
2.Argofan
3.Mirzaten
4.Lexapro
5.Fevarin
6.Celexa

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și Prozac

| Anonimul205 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru ajutor, din pacate din astea nu e nici unul care il vazusem eu... Mai astept poate apare, daca vad numele sau poza cu cutia imi dau seama, am cautat pe google denumirile si nu imi sunt familiare pozele/numele

| SuperCoolDude a răspuns:

Nu ne întreba pe noi, ci pe medic. Niciodată pe internet să nu iei o părere din partea cuiva care nu e specialist. Doar medicul poate ști.

| Anonimul205 explică (pentru SuperCoolDude):

Nu stiu de ce nu sunt inteles, nu i-au un medicament fara medic, eu intreb doar denumirile, nu inteleg de ce sunt asa greu de inteles. Intreb oamenii ca poate stiu denumiri, poate au luat si ei si ma ajuta cu numele ca atunci cand merg la medic sa merg pregatit