| anonim_4396 a întrebat:

Buna, spuneți-mi si mie daca ați trecut prin asa ceva si cum reusesc sa ameliorez simptomele acestea.

Explicatie situatie.
Situatia sta in felul urmator, am fost pe tratament de anxietate depresie (dulsevia 90mg/zi si xanax 1, 5mg/zi), eu am dorit sa schimb aceste medicamente deoarece incepusem sa am ameteli si am sugerat cipralex si anxiar, acum, mi-a zis sa fac o zi pauza si sa iau doar anxiar si dupa sa incep cu jumătăți de cipralex, asa am si facut, insa consider eu ca din cauza ca de la 90mg medicamentul vechi, nu a trebui sa schimb asa brusc, cred ca trebuia scazuta doza si treptat sa trec la urmatorul, insa medicul nu a sugerat asta.

Problema.
Am sevraj de la vechiul tratament presupun, cum am renuntat brusc. Manifest amețeli, stari de greata, stari de rau, lipsa concentrație, uit repede, somnolenta (insa nu reusesc sa dorm bine) dureri de spate, ocazional balonări si destul de frecvent dureri de stomac (dar posibil de la tratamente).

Întrebare
Cum ameliorez sau scap de acest sevraj?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ții la tine, nu intrebi online niște cizmari despre sănătatea ta ci mergi la medic. Specialist

| DenisIonut01 a răspuns (pentru sierra1):

Asta stiu, întrebarea este orientativă. Evident ca am vorbit cu medicul specialist, insa in momentele in care am scris intrebarea, imi era foarte rau, si voiam sa aud parerea si altor oamenii care au trecut prin asta, era duminică, nu aveam pe cine suna la ora aia

| sierra1 a răspuns (pentru DenisIonut01):

~Poti incerca si rugaciuni, si sa mergi la Biserica...Chiar sa cauti un Duhovnic...~

ză best!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta îl întrebi pe medicul tău. De aici nu poți avea un răspuns adecvat situației tale medicale.

| Sophieka a răspuns:

Corpul tau are nevoie de tine...Anxietatile si depresia vin cu motive iar solutia nu e niciodata medicamentele.

Cauta un terapeut bun si fa meditatii online gratuite... Mergi la intrebarile mele, am postari despre aceste doua situatii cu link-uri spre meditatii ghidate gratuite de la diverse persoane.

Fac foarte mult bine si vor duce la vindecare si nu numai.

Ca terapeut o poti cauta pe Anca Maftei sau pe Niculina Gheorghita sau pe altcineva care consideri tu. Nu te lasa pe mana unor persoane care fac bani de pe vanzarea de medicamente...Pe ei nu ii intereseaza prea mult de tine.

| Sophieka a răspuns:

De asemenea iti recomand meditatii pentru echilibrarea si curatarea chakrelor...Nu stii ce sunt, nicio problema... Intri pe google sau pe Youtube si te documentezi.

Poftim doua meditatii foarte bune:

1) - https://www.youtube.com/......tps?/watch

2) - https://www.youtube.com/watch?v=ZyyOoAam86k&t=1s

Poti incerca si rugaciuni, si sa mergi la Biserica...Chiar sa cauti un Duhovnic...

De asemenea sa citesti carti fizice despre psihologie, vindecarea traumelor, dezvoltare personala, stima de sine etc.