| adrianz_2836 a întrebat:

as dori sa stiu daca m-am zgariat intr-o sarma ruginita rana nu este adanca si nu mi-a curs sange trebuie sa imi fac vaccinul antitenos?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rraluu a răspuns:

Da! cat mai repede

7 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Curata zona si aplica o compresa cu rivanol!

| DyaElla a răspuns:

Nu e nevoie decat de putina apa oxigenata, aplicata pe rana pentru eliminarea ruginei si substantelor straine din mediul lovit, iar apoi, cu putin propolis de albine, rezolvi intreaga problema. S`ar putea sa usture putin dar rezultatul este garantat

| PikaRawrr a răspuns:

Ptr siguranta ar fi bine sa consulti un medic.

| ovidius a răspuns:

Este INDICAT sa iti faci vaccinul. Lipsa sângerării nu înseamnă că nu e vorba de o infecţie. DE CE sa rişti inutil?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,gandeste-te ca acum multi ani nu existau tot felul de prostii si slava Domnului cu atata munca se tot zgariu si nu se mai vaccina nimeni.

| Tiffanny a răspuns:

Nu!
Daca nu ti-a curs sange inseamna ca nu ai patit nimic grav.Nu ai de ce sa faci vaccin!
O funditSa?

| adrianz_2836 explică:

Oklaughing) mi-am facut vaccinu si m-a durut mana vreo 2 zile dar e ok!laughing