| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as dori sa știu dacă ma duc la doctor de familie și cer concediu medical primesc? Ma cam doare mijlocul și nu prea pot sa ma ridic din pat cand ma trezesc iar când o fac ma ridic cu un disconfort neplacut în care imi afectează și piciorul drept, când calc pe el ma doare mijlocul, țin sa menționez ca la locul de muncă ridic greutate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti, depinde ce constata medicul de familie dupa ce te consulta.
Pot fi 3 situatii:
-iti da concediu medical, constatand ca esti bolnav;
-te trimite la un medic specialist;
-constata ca esti sanatos si nu-ti da concediu medical.

| Violleta2022 a răspuns:

Numai daca esti bolnav poti sa primesti certificat medical.
Mergi la medic si fa analize medicale si radiografie sa nu ai hernie de disc
Posibil sa nu faci corect ridicare greutatilor si atunci spatale te doare fiindca nu-l protejezi.